Oto Bakım Servisi http://www.otobakimservis.com Oto Tamirci | Oto Bakım | Oto Servis ve Onarım Tue, 22 Sep 2020 19:07:53 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.4 http://www.otobakimservis.com/wp-content/uploads/2018/11/Favicon-1.png Oto Bakım Servisi http://www.otobakimservis.com 32 32 Dizel Motor Dönemi Bitiyor mu? http://www.otobakimservis.com/dizel-motor-donemi-bitiyor-mu/ http://www.otobakimservis.com/dizel-motor-donemi-bitiyor-mu/#respond Tue, 22 Sep 2020 19:03:20 +0000 http://www.otobakimservis.com/?p=3517 ABD’de başlayıp, dünyaya yayılan “Dizel Krizi’nin artık bir sektör krizine dönüştü, “Homolosyon veren ülkeler, vermeyen ülkeleri uyarmaya başladı. Almanya Wolksvagen dışındaki 30 modelin dizel motorlarını kontrole aldı. Sorun sektörel kriz haline geldi.” Sektörün önde gelen isimlerine dizel krizi sonrasında bir...

The post Dizel Motor Dönemi Bitiyor mu? appeared first on Oto Bakım Servisi.

]]>
ABD’de başlayıp, dünyaya yayılan “Dizel Krizi’nin artık bir sektör krizine dönüştü, “Homolosyon veren ülkeler, vermeyen ülkeleri uyarmaya başladı. Almanya Wolksvagen dışındaki 30 modelin dizel motorlarını kontrole aldı. Sorun sektörel kriz haline geldi.” Sektörün önde gelen isimlerine dizel krizi sonrasında bir dönemin bittiğinin ilan edilip edilemeyeceği sorumuza ise “Evet, içten yanmalı motorlardan çevreyi daha az kirleten motorlara geçiş yaşanıyor. Çok uzun bir zamanı almaz. 5-10 yıl içinde üç konuda önemli değişimler olabilir. Buna göre 5-10 yıl içerisinde hızlı bir şekilde ;

 • Elektrikli araçlar yaygınlaşacak.
 • Otonom araçlar yayınlaşacak.
 • Connected Car dönemi başlayacak.

VW Grup bir kaç yıl içinde 500 km menzilli, yarım saatten daha kısa sürede kablosuz şarj olan otomobilleri piyasaya verecek. Bunu sadece premium markalarda değil, bir kaç markasında birden gerçekleştirecek. Connected car dediğimiz yöntemle otomobiller bir veri toplama merkezine dönüşecek. Diğer sektörleri etkileyecek datalar elde edilecek.
Bütün bu değiim çok uzun bir zamana kalmayacak.”

The post Dizel Motor Dönemi Bitiyor mu? appeared first on Oto Bakım Servisi.

]]>
http://www.otobakimservis.com/dizel-motor-donemi-bitiyor-mu/feed/ 0
Oto Bakım Ürünleri Tavsiyesi http://www.otobakimservis.com/oto-bakim-urunleri-tavsiyesi/ http://www.otobakimservis.com/oto-bakim-urunleri-tavsiyesi/#respond Mon, 21 Sep 2020 20:52:14 +0000 http://www.otobakimservis.com/?p=3513 Bugünkü yazımızda aracınızı ilk günkü gibi koruyabilmeniz için öne çıkan oto bakım ürünlerini bir araya getirdik. Çizikleri Önlemek İçin Mikrofiber Bez Kullanmaya Çalışın Araçların dış yüzeyleri kadar iç yüzeylerinde de çizikler baş gösterebiliyor. Bu nedenle temizlik ve bakım gibi işlemler...

The post Oto Bakım Ürünleri Tavsiyesi appeared first on Oto Bakım Servisi.

]]>
Bugünkü yazımızda aracınızı ilk günkü gibi koruyabilmeniz için öne çıkan oto bakım ürünlerini bir araya getirdik.

Çizikleri Önlemek İçin Mikrofiber Bez Kullanmaya Çalışın

Araçların dış yüzeyleri kadar iç yüzeylerinde de çizikler baş gösterebiliyor. Bu nedenle temizlik ve bakım gibi işlemler sırasında olabildiğince mikro fiber bezlerden yararlanmanızı öneririz. Çünkü pamuk ya da naylon gibi maddelerden üretilen sıradan bezlerin dokusu, kir birikmesi gibi istenmeyen sorunlara neden olabiliyor. Böyle bir durumda birikmenin olduğu noktalar ile aracın içi ya da dışı buluştuğunda çizikler meydana geliyor. Mikro fiber bezlerde ise bu durum oldukça zor gerçekleşiyor ve çiziklerin önüne geçiliyor. Böylece konsol ya da döşeme bakımı gibi işlemler kolayca gerçekleştiriliyor.

Deri Döşeme Temizliği İçin Özel Deterjanları Kullanın

Deri döşeme ve koltuk kaplamalarının temizliği sırasında yapılan en büyük hatalardan biri, klasik araç içi şampuan ya da deterjanlarını kullanmaktır. Böyle bir durumda durulama işlemi hızlı bir şekilde ya da düzgün yapılmazsa kalan şampuan artıkları, güneş ile temas ettiğinde deri üzerinde deformasyona neden olabiliyor. Deri döşeme temizliği için özel üretilen deterjanlar ve temizlik ürünleri ise şampuanlardan farklı olarak daha seyreltilmiş olarak sunuluyor.

Şişesi içerisindeyken çalkalayıp aracın döşemelerine uyguladıktan sonra yaklaşık 5 dakika beklemek ve temiz bir bezi ıslatıp deterjan artıklarından kurtulmak yeterli. Deriye yapışmadığı ve gözenekler arasına girmediği için özel üretim deterjanlar, oto bakım ürünleri arasında en güvenli tercihlerden biri olarak öne çıkıyor.

Kokuyu Önlemek İçin Araç Süpürgelerinden Yararlanın

Araçlarda koku genellikle üç nedenden kaynaklanıyor. Birincisi sigara ya da diğer tütün mamullerinin araç içerisinde kullanılması. İkincisi klimaların içerisinde yer alan filtrelerin değiştirilmemesi ya da muhtelif diğer klima arızaları. Klima arızaları ile ilgili sizin bir şey yapmanız pek mümkün değil. Bu işlemler genellikle oto klima bakım ve temizlik hizmeti veren şirketler ya da yetkili teknik servisler tarafından yapılıyor.

Üçüncü ve son neden ise kir ya da yemek artığı gibi malzemelerin araç içerisinde kalması. Bu durumda malzemelerin üzerinde küf ortaya çıkar ve araçta koku meydana gelir. Oysa evlerde kullandığımız şarjlı süpürgelere benzeyen araç içi süpürgeleri, dip ya da köşelerde kalan kir ya da artıkları temizlemenize olanak tanıyor. Böylece aracın içerisinde istenmeyen kokuların oluşması önleniyor.

Buna ek olarak oto kokuları ve parfümleri düzenli temizlik yapmıyorsanız kullanmamanızı öneririz. Çünkü oto parfüm ve koku çeşitleri, aracın iç kokusunu baskılayıp küf gibi kokuları önlüyor. Bu nedenle de kötü gidişatı fark etmenizin önüne geçiyor.

Konsol ve Torpido Parlatıcıları Fark Yaratabilir

Konsol ve torpido gözlerinin üzerinde kullanılan malzemeye uygun olarak araç temizliğinde parlatıcı kullanabilirsiniz. Ancak bu işlemi yapmadan önce konsolunuzun üzerinde yer alan materyalleri belirlemeniz gerekiyor. Çünkü pianoblack ya da kumaş gibi farklı dokular bulunabiliyor ve bunların tamamı için farklı parlatıcılar mevcuttur. Uygun olmayan parlatıcıları kullanmanız durumunda çizilme gibi sorunlar baş gösterebilir.

Hangi Motor Bakım Ürünleri Tercih Edilmeli?

Motor bakım ürünleri satın alırken özellikle otomobil üreticinizin önerdiği materyalleri kullanmaya özen gösterin. Tüm otomobil üreticileri, marka ve modele uygun olan oto bakım temizlik ürünleri markalarını belirler. Ayrıca farklı markarlardan da alışveriş yapabilmeniz için içerik ile ilgili de bilgi verir. Örneğin hangi antifriz türünü kullanmanız gerektiği ile ilgili bilgiyi görüntüleyebilirsiniz.

Bakım Setleri Yararlı mı?

“Araç içi bakım seti”, “oto cam suyu & bakım seti”, “bezler & süngerler” ya da “pasta cila seti” gibi birçok farklı oto bakım ürünü seti bulmanız mümkün. Bunlardan herhangi biri için iyi ya da kötü veya yararlı ya da zararlı dememiz doğru olmaz. Ancak örneğin mikrofiber bezleri tercih etmenizi ya da profesyonel oto bakım ürünleri satan noktaları değerlendirmenizi önerebiliriz. Ayrıca oto şampuanları gibi önemli konularda üreticinin önerdiği bileşenleri içeren markaları ya da setleri tercih etmeniz oldukça önemlidir.

Pas Sökücüler Nerede Kullanılır?

Araçların aks gibi önemli parçalarında pas görülmesi iyi bir durum değildir ve hemen en yakın yetkili teknik servise gidilmesi önerilir. Bunun dışında kaput altında ya da muhtelif alanlarda pas görünebilir. Buralarda pas sökücü sprey kullanabilirsiniz. Satın alırken aracınızın alaşımı ile uyumlu olduğundan emin olmanız yeterlidir.

Bunun dışında kapı çevrelerinde sık sık pas ile karşılaşılabiliyor. Bu durumun önüne geçebilmek için ise pas önleyicilerden yardım alabilirsiniz. Pas önleyiciler genellikle uygulandığı noktanın üzerinde 1 ay gibi uzun bir süre koruyucu bir katman oluşturuyor. Böylece bu alanlarda pas oluşmasının önüne geçilebiliyor.

The post Oto Bakım Ürünleri Tavsiyesi appeared first on Oto Bakım Servisi.

]]>
http://www.otobakimservis.com/oto-bakim-urunleri-tavsiyesi/feed/ 0
2. El Hibrit Otomobil Alırken Nelere Dikkat Edilmeli http://www.otobakimservis.com/2-el-hibrit-otomobil-alirken-nelere-dikkat-edilmeli/ http://www.otobakimservis.com/2-el-hibrit-otomobil-alirken-nelere-dikkat-edilmeli/#respond Mon, 07 Sep 2020 07:57:37 +0000 http://www.otobakimservis.com/?p=3510 İçerisinde iki farklı motor ve bu motorlara bağlı aksamları barındıran otomobillere Hibrit adı verilmektedir. Farklı ülkelerde veya sektörlerde ihtiyaca uygun olarak dizel ve gaz, benzin ve gaz, dizel ve elektrik ya da benzin ve elektrik gibi farklı versiyonlara sahip olan...

The post 2. El Hibrit Otomobil Alırken Nelere Dikkat Edilmeli appeared first on Oto Bakım Servisi.

]]>
İçerisinde iki farklı motor ve bu motorlara bağlı aksamları barındıran otomobillere Hibrit adı verilmektedir. Farklı ülkelerde veya sektörlerde ihtiyaca uygun olarak dizel ve gaz, benzin ve gaz, dizel ve elektrik ya da benzin ve elektrik gibi farklı versiyonlara sahip olan hibrit otomobiller, ülkemizde genellikle benzin ve elektrik versiyonları ile bilinmektedir.

Hibrit araba modelleri Türkiye pazarında hızla yaygınlaşıyor. Sıfır pazarının yaygınlaşması ise ikinci el otomobil pazarını da etkiliyor. Ancak sürücülerin kafasında bu konuyla ilgili hala bazı soru işaretleri bulunuyor. Bu nedenle ikinci el hibrit otomobil alırken dikkat edilmesi gereken noktaları derledik.

2. El Hibrit Araba Alırken Batarya Garantili  Olmasına Dikkat Edin

Hibrit araba alırken batarya garantisini mutlaka sorgulamanız gerekir. Çünkü hibrit otomobillerin neredeyse en pahalı parçası bataryadır. Hibrit otomobillerde genellikle lityum iyon denilen ve telefon ya da bilgisayar gibi elektronik aletlerde de kullanılan batarya tercih ediliyor.

Lityum iyon teknolojisinde hücreler kullanılıyor. İdeal bir kullanımda 5 yılda en fazla %30’luk hücre kaybı yaşanması gerekiyor. 5 yıldan sonra hücre kaybı çok fazla düşüyor ve dolum kapasitesi stabil hale geliyor. Bunun daha üstünde bir kayıp söz konusu ise o ikinci el hibrit araçtan uzak durmanızda fayda var. Buna ek olarak bataryanın garanti süresini de incelemeniz önemli. Markalar genellikle bataryalar için 10 yıl süre tanıyor. Öngörülenden çok daha fazla kayıp yaşanması durumunda garantili araçlarda batarya değiştirilebiliyor.

2. El Hibrit Otomobil Alırken Kozmetik Kontrol Yapmayı İhmal Etmeyin

Benzinli, dizel, hibrit ya da elektrikli otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan kozmetik kontrol, araç konusunda size fikir verebilir. Aracın başta bağlantı noktaları olmak üzere boyası ya da değişen parçası olup olmadığı kozmetik kontrolle kolayca anlaşılabiliyor. Ayrıca çizik ya da vuruk gibi sorunları da kolayca görebilirsiniz. Ancak burada profesyonel bir destek almanız önemli. Eksperlere danışarak aracın herhangi bir yerinde eksik ya da hata olup olmadığını kolayca öğrenebilirsiniz. Buna ek olarak aracın TRAMER kaydına bakıp geçmişte hasarlı bir kaza yaşayıp yaşamadığını da görmeniz mümkün.

2. El Hibrit Otomobil Alırken Motorları Test Etmeyi Unutmayın

İki farklı motoru bulunan hibrit arabalar; düşük süratlarda elektrikli, yüksek süratlar da ise benzinli motoru kullanıyor. Bu nedenle test sürüşü yapıp aracın motor kabiliyetini ölçebilirsiniz. Özellikle benzinli motorun devreye girmesi ya da devreden çıkması ile ilgili detaylara dikkat etmeniz önemlidir. Ancak bu konuda da tıpkı kozmetik kontrol gibi eksperlerden yardım almanız sağlıklı olabilir. Çünkü ekspertiz raporunun hazırlanabilmesi için elektronik cihazlardan yardım alınarak motor gücü ya da sorunları ile ilgili detaylara ulaşılabiliyor.

The post 2. El Hibrit Otomobil Alırken Nelere Dikkat Edilmeli appeared first on Oto Bakım Servisi.

]]>
http://www.otobakimservis.com/2-el-hibrit-otomobil-alirken-nelere-dikkat-edilmeli/feed/ 0
Yetki Belgesiz Araç Satana 5 Bin TL Başlayan Cezalar Geliyor http://www.otobakimservis.com/yetki-belgesiz-arac-satana-5-bin-tl-baslayan-cezalar-geliyor/ http://www.otobakimservis.com/yetki-belgesiz-arac-satana-5-bin-tl-baslayan-cezalar-geliyor/#respond Sun, 06 Sep 2020 12:00:31 +0000 http://www.otobakimservis.com/?p=3505 İkinci el oto alım ve satım işlemleri için yetki belgesi olmayanlara 1 Eylül 2020 tarihinden itibaren 5 bin lira başlayan cezalar kesilecek. Yetki belgesi almak için başvuruların çok az olması nedeniyle yeniden konu ile ilgili düzenlenme yapıldı. Belge sahibi olmayanların...

The post Yetki Belgesiz Araç Satana 5 Bin TL Başlayan Cezalar Geliyor appeared first on Oto Bakım Servisi.

]]>
İkinci el oto alım ve satım işlemleri için yetki belgesi olmayanlara 1 Eylül 2020 tarihinden itibaren 5 bin lira başlayan cezalar kesilecek. Yetki belgesi almak için başvuruların çok az olması nedeniyle yeniden konu ile ilgili düzenlenme yapıldı. Belge sahibi olmayanların araç satış ilanları kaldırılacak, ilan sitelerinde birçok engel ile karşılaşacaklar. İlanda yanıltıcı bilgi ve belgeye yer verilemeyecek.  Bakan Pekcan Konu ile alakalı yaptığı açıklamada;

Bugüne kadar hem belediyeler hem de ticaret il müdürlükleri tarafından 2 ayrı iş yeri kontrolü yapılmakta iken bundan böyle bu kontrol yalnızca belediyeler tarafından ruhsat düzenlenmeden önce yapılacak.

İşletmelerin internetten yapılan araç satışlarında da yayınladıkları ilanlara yetki belgesine sahip olmayan işletmeleri üye yapamayacak ve ilanlara ilişkin talep ve şikayetleri etkin şekilde sonuçlandıracak ve ilanlara ilişkin bilgileri Ticaret Bakanlığına iletecektir. İlan siteleri için yeni getirilen bu kurallar ise 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girecektir.

Yine araç satışı yapan galerilere de 7 gün şartı getirildi galeriden satışa çıkarılacak araçlar için alınacak olan ekspertiz raporunda 7 gün şartı uygulanacaktır. Satış işleminin alıcıdan kaynaklı bir durumda gerçekleşmemesi halinde, alıcı, diğer hallerde yetki belgesine sahip işletme tarafından ücretin ödenmesi isteniyor.

The post Yetki Belgesiz Araç Satana 5 Bin TL Başlayan Cezalar Geliyor appeared first on Oto Bakım Servisi.

]]>
http://www.otobakimservis.com/yetki-belgesiz-arac-satana-5-bin-tl-baslayan-cezalar-geliyor/feed/ 0
2. El Araç Alım – Satım için Yetki Belgesi Nasıl Alınır? http://www.otobakimservis.com/2-el-arac-alim-ve-satis-icin-yetki-belgesi-nasil-alinir/ http://www.otobakimservis.com/2-el-arac-alim-ve-satis-icin-yetki-belgesi-nasil-alinir/#respond Sat, 05 Sep 2020 15:03:44 +0000 http://www.otobakimservis.com/?p=3499 İkinci el otomobil piyasasında son dönemlerde yaşanan fiyat artışları da son derece ciddi boyutlara ulaştı. İkinci el oto alım satım sürecinde de yeni değişiklikler gündemde. İkinci el otomobil piyasasında yapılan yeni düzenleme ile artık yetki belgesi olmadan kimse internet den...

The post 2. El Araç Alım – Satım için Yetki Belgesi Nasıl Alınır? appeared first on Oto Bakım Servisi.

]]>
İkinci el otomobil piyasasında son dönemlerde yaşanan fiyat artışları da son derece ciddi boyutlara ulaştı. İkinci el oto alım satım sürecinde de yeni değişiklikler gündemde. İkinci el otomobil piyasasında yapılan yeni düzenleme ile artık yetki belgesi olmadan kimse internet den araç satışı yapamayacak. Düzenleme ile ikinci el otomobil piyasasında yetki belgesiz satışın önüne geçilmesi hedefleniyor. İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik 15 Ağustos 2020 tarihinde Resmi Gazete‘ de yayınlandı. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanarak 15 Ağustos 2020 tarihinde Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni düzenleme tebliği kapsamında 2. el araç satışının ve ticaretinin yapılabilmesi ile ilgili olarak yenilikler getirildi.

Yayınlanan yönetmelikte;

 • Gerçek ve işletme sahibi esnaf ve sanatkarların 2 . el motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetlerini, yetki belgesinin verilmesi, yenilenmesi ve iptaline ilişkin usul ve esasları,
 • 2. el motorlu kara taşıtı ticaretiyle uğraşan işletmelerin yükümlülükleri ile toplu iş yeri ve taşıt pazarlarında aranan şartları,
 • 2. el motorlu kara taşıtı ticaretinde ödeme yöntemlerini ve Ticaret Bakanlığın , yetkili idare ve diğer ilgili kurum ve kuruluşların 2. el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin görev, yetki ve sorumluluklarını kapsar ve 31 Ağustos 2020 tarihinde yürürlüğe girer.

Yayınlanan bu yönetmeliğe göre ikinci el araç satışının yapılabilmesi için yetki belgesinin alınmasının zorunluğun getirildiğinin haberinin ardından 2. el araçların satışının yapılabilmesi için yetki belgesinin 31 Ağustos 2020 tarihine kadar alınması gerektiği tekrar vurgulandı.

2. El araç satış yetki belgesi nasıl alınır?

Çok sayıda kişi ikinci el araç satış yetki belgesi nasıl alınır konusunu araştırıyor. İkinci el araç satışı yetki belgesi nereden alınır konusunda Resmi Gazete’de 13 Şubat 2020 tarihinde yayımlanmış olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yönetmeliği uyarınca;

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonundan alınacak mesleki yeterlilik belgesi ile beraber gümrük ve ticaret il müdürlüklerine başvurularak yetki belgesi alınması gerekiyor. Yetki belgesi başvurusu İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden yapılıyor. Belge, sistem üzerinden veriliyor. Aynı zamanda ikinci el araç satış yetki belgesi süresi de merak ediliyor. Kişiye özel şekilde düzenlenecek yetki belgesi için geçerlilik süresi ise beş yıl. Yönetmeliğe göre yetki belgesi bulunan işletmelerin güncel listesi Bakanlık resmi internet sitesinden ilan edilecek.

Yetki belgesi alma işlemlerinden bahsedecek olursak;

 • Oto alım satım için gerekli olan Yetki belgesini şahıs firması alacaksa mutlaka firma sahibi tarafından başvuru yapılmalı ve firma sahibi almalıdır.
 • Limited şirketi ve Anonim şirketi alacak ise bu durumda da ortaklardan en az biri şubelerden şube müdürü tarafından alınmalıdır.
 • Satış danışması ve diğer alım satım personellerinde noterde işlem yapabilmesi için belge alması zorunludur.
 • Bundan sonraki aşamada ise seviye belirlenmelidir. Seviye 4. alım satım danışmanı, Seviye 5. Alım satım sorumlusu vb. gibi.
 • Sınav başvuru formunu doldurup ıslak imzalı olarak Kaynes’e iletilmesi gereklidir.
 • Sonrasında banka  Belirlenen IBAN numarasına Seviye 4: 550 TL Seviye 5: 600 TL olarak belirlenen sınav ücretini yatırım dekontu Kaynes’ e iletilmesi gereklidir.
 • TC kimlik numarası bulunan kimlik fotokopisi’ de Kaynes’ e iletilmelidir. Tüm bu belgeler Kaynes’ e iletilmesinden sonra bu kurum tarafından sınav programı oluşturulur.
 • Yapılacak olan sınavın tarihi, saati ve sınav yeri SMS ile adaylara bildirilecektir. Yapılacak olan sınav sonuçları adaylara sms ile bildirilir.Adayların 2 sınav hakkı bulunmaktadır.
 • Sınavdan başarılı olan adaylara belirlenen IBAN hesabana 150 TL belge masrafı ödemesi sonrası Mesleki Yeterlilik belgesi ve kimlik kartı verilir.
 • Yetki belgesi için başvuru bilgi sistemi üzerinden yapılır.
 • MYK mesleki yeterlilik belgesi ibraz edilmeden  noterde alım satım işlemi gerçekleştirilmeyecektir.

The post 2. El Araç Alım – Satım için Yetki Belgesi Nasıl Alınır? appeared first on Oto Bakım Servisi.

]]>
http://www.otobakimservis.com/2-el-arac-alim-ve-satis-icin-yetki-belgesi-nasil-alinir/feed/ 0
Araç Muayenelerindeki 45 Günlük Erteleme Süresi Uzatıldı! http://www.otobakimservis.com/arac-muayenelerindeki-45-gunluk-erteleme-suresi-uzatildi/ http://www.otobakimservis.com/arac-muayenelerindeki-45-gunluk-erteleme-suresi-uzatildi/#respond Fri, 04 Sep 2020 07:48:00 +0000 http://www.otobakimservis.com/?p=3495 Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, corona virüsü (Covid-19) tedbirleri kapsamında araç muayene süreleri 3 Nisan ile 3 Temmuz arasında dolanlar için 17 Ağustos tarihine kadar olan yeniden muayene yaptırma süresini 30 Eylül tarihine kadar uzatıldığını duyurdu. T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının...

The post Araç Muayenelerindeki 45 Günlük Erteleme Süresi Uzatıldı! appeared first on Oto Bakım Servisi.

]]>
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, corona virüsü (Covid-19) tedbirleri kapsamında araç muayene süreleri 3 Nisan ile 3 Temmuz arasında dolanlar için 17 Ağustos tarihine kadar olan yeniden muayene yaptırma süresini 30 Eylül tarihine kadar uzatıldığını duyurdu.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 11.08.2020 tarih ve 80465175-225.03-E.44132 sayılı yazısına istinaden araç muayene istasyonlarında Covid-19 (Corona) virüsünün yayılımının önlenmesi ve vatandaşlarımıza etkisinin en aza indirilmesi amacıyla; 03/04/2020 tarih ve 31088 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi, ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Yönetmeliğe eklenen GEÇİCİ 2 inci madde “Dünya Sağlık Örgütü tarafından Pandemi ilan edilen COVİD-19 salgını nedeniyle, bu Yönetmeliğin 14.maddesi gereğince muayene süresi gelen araçların muayenesini bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde gerçekleştiremeyen motorlu taşıt sahipleri, araç muayene işlemlerini bu süresinin bitiminden itibaren 45 gün içerisinde gerçekleştirebilirler. Bu süreler gerektiğinde Bakanlıkça uzatılabilir.” hükmüne amirdir.

Buna göre 03/04/2020- 03/07/2020 tarihleri arasında araç muayene süresi sona eren ve 17/08/2020 tarihine kadar muayeneleri yapılamayan araçların muayenelerinin yapılabilmesi için Yönetmeliğin Geçici 2.maddesinde bahsi geçen 45 günlük sürenin 30/09/2020 tarihine kadar uzatılması uygun görülmüştür.

Bu süre zarfında Türkiye genelindeki Tüvtürk istasyonları hizmet vermeye devam etmektedir.

NİSAN AYINDA DA ERTELENMİŞTİ

Yine aynı tedbirler kapsamında 3 Nisan tarihinde araç muayeneleri ertelenmişti. Nisan ayında yayınlanan Resmi Gazete’de “Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen COVID-19 salgını nedeniyle, bu Yönetmeliğin 14 üncü maddesi gereğince muayene süresi gelen araçlarının muayenesini bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde gerçekleştiremeyen motorlu taşıt sahipleri, araç muayene işlemlerini bu sürenin bitiminden itibaren 45 gün içerisinde gerçekleştirebilirler. Bu süreler gerektiğinde Bakanlıkça uzatılabilir.” şeklinde bir açıklama yer almıştı.

The post Araç Muayenelerindeki 45 Günlük Erteleme Süresi Uzatıldı! appeared first on Oto Bakım Servisi.

]]>
http://www.otobakimservis.com/arac-muayenelerindeki-45-gunluk-erteleme-suresi-uzatildi/feed/ 0
Adblue nedir? Adblue ne işe yarar? http://www.otobakimservis.com/adblue-nedir-adblue-ne-ise-yarar/ http://www.otobakimservis.com/adblue-nedir-adblue-ne-ise-yarar/#respond Fri, 29 May 2020 06:51:11 +0000 http://www.otobakimservis.com/?p=3489 AdBlue,dizel yakıtlı ağır hizmet taşıtlarının oluşturduğu NOx emisyonunu kimyasal olarak azaltmakta kullanılan, toksik olmayan, su berraklığında, ürenin deiyonize su içerisinde %32,5 oranındaki çözeltisidir. AdBlue bitmesi durumunda ne olur? Aracındaki AdBlue bitmesi durumunda aracınız çalışmayacaktır. Adblue azalması durumunda mutlaka en az...

The post Adblue nedir? Adblue ne işe yarar? appeared first on Oto Bakım Servisi.

]]>
AdBlue,dizel yakıtlı ağır hizmet taşıtlarının oluşturduğu NOx emisyonunu kimyasal olarak azaltmakta kullanılan, toksik olmayan, su berraklığında, ürenin deiyonize su içerisinde %32,5 oranındaki çözeltisidir.

AdBlue bitmesi durumunda ne olur?

Aracındaki AdBlue bitmesi durumunda aracınız çalışmayacaktır. Adblue azalması durumunda mutlaka en az 2000 km öncesinden aracınız sürekli ikaz olarak size hatırlatma yapacaktır. Aracın yakıt püskürtme sistemi otomatik olarak yakıt püskürtmeyi azaltır ve araç çekişten düşer. İzin verilen emisyon düzeylerinin aşılmasına neden olur ve katalizör kısa sürede hasar görür. Filtrelerden sıvı geçişi sağlanmadığı için filtreler kurur ve büzüşür.

AdBlue sistemi nasıl çalışır?

Egzoz gazlarına AdBlue enjekte edilmesi bir amonyak çözeltisi NH3 ve karbondioksit CO2 içinde bulunan üre oluşmasını sağlar. Tüm bunlar yüksek sıcaklıkta gerçekleşir. Ardından amonyak NH3 dizel yanmaların da oluşan nitrojen oksitlerle NOX reaksiyona girer.

AdBlue hangi araçlarda kullanılır?

AdBlue önceleri ağırlıklı olarak kamyon, tır, yolcu otobüsleri gibi ticari araçlarda kullanılıyordu. Yeni nesil binek arabalarında da yine bir süredir AdBlue kullanmaya başlanmıştır.

AdBlue yanıcı mı?

AdBlue renksiz, kaygan, yanıcı olmayan, %32.5 üre ve %67.5 iyonize olmuş sudan oluşan bir sıvı karışımıdır. AdBlue toksik bir madde değildir.

AdBlue ekle ne demek?

AdBlue, dizel yakıtlı ağır hizmet taşıtlarının oluşturduğu NOX emisyonunu kimyasal olarak azaltmakta kullanılan, toksik olmayan, su berraklığında, ürenin deiyonize su içerisinde %32,5 oranındaki çözeltisidir.

AdBlue kaç derecede donar?

Adblue sıvısı -11 derecede donar.

Adblue iptali edilir mi,  zararlımıdır?

Adblue iptal edilebilmektedir. Adblue sisteminin iptal edilmesi aracınıza hiçbir zarar vermemektedir.

The post Adblue nedir? Adblue ne işe yarar? appeared first on Oto Bakım Servisi.

]]>
http://www.otobakimservis.com/adblue-nedir-adblue-ne-ise-yarar/feed/ 0
Akünün Ömrü Ne Kadardır? http://www.otobakimservis.com/akunun-omru-ne-kadardir/ http://www.otobakimservis.com/akunun-omru-ne-kadardir/#respond Thu, 28 May 2020 15:59:41 +0000 http://www.otobakimservis.com/?p=3492 Akünüzün normal şartlarda ömrü 5-6 yıldır. Yani 5 yada 6 yılda bir akü yenilemek normaldir. Peki akü değişim zamanı geldiğinde ya da akü bozulduğunda hangi aküyü alacaksınız. Akü alacağınız kurum size bu konuda bilgi verecektir ancak akü bilgisi aracınızın kullanım...

The post Akünün Ömrü Ne Kadardır? appeared first on Oto Bakım Servisi.

]]>
Akünüzün normal şartlarda ömrü 5-6 yıldır. Yani 5 yada 6 yılda bir akü yenilemek normaldir. Peki akü değişim zamanı geldiğinde ya da akü bozulduğunda hangi aküyü alacaksınız. Akü alacağınız kurum size bu konuda bilgi verecektir ancak akü bilgisi aracınızın kullanım kitapçığında da yazar.

The post Akünün Ömrü Ne Kadardır? appeared first on Oto Bakım Servisi.

]]>
http://www.otobakimservis.com/akunun-omru-ne-kadardir/feed/ 0
Ağır Kusurlu Araçla Trafiğe Çikabilir Miyim? http://www.otobakimservis.com/agir-kusurlu-aracla-trafige-cikabilir-miyim/ http://www.otobakimservis.com/agir-kusurlu-aracla-trafige-cikabilir-miyim/#respond Sun, 10 May 2020 09:27:23 +0000 http://www.otobakimservis.com/?p=3474 Ağır Kusur: Aracın muayenesi sonucunda tamirine ihtiyaç duyulacak derecede eksiklikler tespit edilmesi halidir. Araç muayene işlemleri sonucunda ağır kusurlu bulunan araçlara, muayene istasyonu tarafından 1 aylık izin verilir. Bu verilen 1 ay izin, aracın eksikliklerini yaptırması için verilmektedir. Bu belgeyi,...

The post Ağır Kusurlu Araçla Trafiğe Çikabilir Miyim? appeared first on Oto Bakım Servisi.

]]>
Ağır Kusur: Aracın muayenesi sonucunda tamirine ihtiyaç duyulacak derecede eksiklikler tespit edilmesi halidir.

Araç muayene işlemleri sonucunda ağır kusurlu bulunan araçlara, muayene istasyonu tarafından 1 aylık izin verilir. Bu verilen 1 ay izin, aracın eksikliklerini yaptırması için verilmektedir. Bu belgeyi, trafik polisi yada jandarma trafik personeline gösterdiğinizde, muayeneden dolayı ceza-i işlem yapılmaz. fakat raporda yazan ağır kusurlardan ceza-i işlem yapılabilmektedir. Bu sebeple eksiklikleri yaptırmadan trafiğe çıkmamanız gerekir.

Ayrıca ticari araçlar, muayeneden ağır kusurlu olarak çıktıysa, verilen izin belgesinde ” Araç trafiğe açık karayollarında kullanılamaz ” ibaresi yazılır. Bu araçlar hiçbir şekilde trafiğe çıkamazlar. Trafik ekipleri bu tür araçları, trafiğe açık karayolların da kullanıldıklarını tespit ettiklerinde trafikten men işlemi uygulanmaktadır.

The post Ağır Kusurlu Araçla Trafiğe Çikabilir Miyim? appeared first on Oto Bakım Servisi.

]]>
http://www.otobakimservis.com/agir-kusurlu-aracla-trafige-cikabilir-miyim/feed/ 0
LPG’li Araçlar Neye Göre ve Nasıl Muayene Olur? http://www.otobakimservis.com/lpgli-araclar-neye-gore-ve-nasil-muayene-olur/ http://www.otobakimservis.com/lpgli-araclar-neye-gore-ve-nasil-muayene-olur/#respond Fri, 08 May 2020 21:09:43 +0000 http://www.otobakimservis.com/?p=3466 21/10/2004 tarihli ve 25620 sayılı Resmi Gazete ile yayımlanan Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmeliğinde de belirtildiği üzere Yakıt sistemlerinde Likit Petrol Gazı (LPG) kullanan araçlar R 67.01 regülasyonunun tüm gerekliliklerini sağlamalıdır. Buna göre genel kurallar aşağıdaki gibidir. LPG...

The post LPG’li Araçlar Neye Göre ve Nasıl Muayene Olur? appeared first on Oto Bakım Servisi.

]]>
21/10/2004 tarihli ve 25620 sayılı Resmi Gazete ile yayımlanan Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmeliğinde de belirtildiği üzere Yakıt sistemlerinde Likit Petrol Gazı (LPG) kullanan araçlar R 67.01 regülasyonunun tüm gerekliliklerini sağlamalıdır. Buna göre genel kurallar aşağıdaki gibidir.

 • LPG Yakıt Sistemi Tamamen Sızdırmaz Olmalıdır.
 • LPG Yakıt Sisteminin Tüm Üniteleri Doğru Ve Güvenli Bir Şekilde Çalışmalıdır.
 • Montajı Aracın Çalışma Şartlarında (Yük indirme Ve Yükleme, Hareketli Parçalar, Çarpışmalar) Oluşabilecek Hasarlardan En Az Etkilenecek Şekilde Yapılmalıdır.
 • Tüm Ünitelerin Ayrı Ayrı Tip Onayları Olmalıdır.
 • LPG Yakıt Sisteminin Çalışmasını Olumsuz Yönde Etkileyecek Hiç Bir Donanım Bulunmamalıdır.
 • Tüm Bağlantı Ve Üniteler Egzoz Ve Isı Kaynaklarından En Az 10 Cm Uzakta Olmalıdır. Isı izolasyonu Yapılması Halinde Mesafe Daha Az Olabilir.
 • Elektrik Tesisatı ile Araç Gövdesi Arasında izolasyon Olmalıdır.
 • Hiç Bir Ünite Aracın Bütünlüğünü Ve Boyutlarını Değiştirecek Şekilde Olamaz Ve Montajı Yapılamaz.
 • Tüm Bağlantıların Yerleri Muayene Edilebilecek Noktalarda Olmalıdır.

Muayene İstasyonlarda, yukarıda belirtilen genel kurallara göre muayeneler yapılmaktadır. Muayenelerde egzoz sistemine yakın olan araçların muayene raporlarına bu durum ağır kusur olarak belirtilmektedir.

The post LPG’li Araçlar Neye Göre ve Nasıl Muayene Olur? appeared first on Oto Bakım Servisi.

]]>
http://www.otobakimservis.com/lpgli-araclar-neye-gore-ve-nasil-muayene-olur/feed/ 0