Posted by Oto Bakım Servisi Genel

2. El Araç Alım – Satım için Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

2. El Araç Satış Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

İkinci el otomobil piyasasında son dönemlerde yaşanan fiyat artışları da son derece ciddi boyutlara ulaştı. İkinci el oto alım satım sürecinde de yeni değişiklikler gündemde. İkinci el otomobil piyasasında yapılan yeni düzenleme ile artık yetki belgesi olmadan kimse internet den araç satışı yapamayacak. Düzenleme ile ikinci el otomobil piyasasında yetki belgesiz satışın önüne geçilmesi hedefleniyor. İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik 15 Ağustos 2020 tarihinde Resmi Gazete‘ de yayınlandı. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanarak 15 Ağustos 2020 tarihinde Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni düzenleme tebliği kapsamında 2. el araç satışının ve ticaretinin yapılabilmesi ile ilgili olarak yenilikler getirildi.

Yayınlanan yönetmelikte;

 • Gerçek ve işletme sahibi esnaf ve sanatkarların 2 . el motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetlerini, yetki belgesinin verilmesi, yenilenmesi ve iptaline ilişkin usul ve esasları,
 • 2. el motorlu kara taşıtı ticaretiyle uğraşan işletmelerin yükümlülükleri ile toplu iş yeri ve taşıt pazarlarında aranan şartları,
 • 2. el motorlu kara taşıtı ticaretinde ödeme yöntemlerini ve Ticaret Bakanlığın , yetkili idare ve diğer ilgili kurum ve kuruluşların 2. el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin görev, yetki ve sorumluluklarını kapsar ve 31 Ağustos 2020 tarihinde yürürlüğe girer.

Yayınlanan bu yönetmeliğe göre ikinci el araç satışının yapılabilmesi için yetki belgesinin alınmasının zorunluğun getirildiğinin haberinin ardından 2. el araçların satışının yapılabilmesi için yetki belgesinin 31 Ağustos 2020 tarihine kadar alınması gerektiği tekrar vurgulandı.

2. El araç satış yetki belgesi nasıl alınır?

Çok sayıda kişi ikinci el araç satış yetki belgesi nasıl alınır konusunu araştırıyor. İkinci el araç satışı yetki belgesi nereden alınır konusunda Resmi Gazete’de 13 Şubat 2020 tarihinde yayımlanmış olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yönetmeliği uyarınca;

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonundan alınacak mesleki yeterlilik belgesi ile beraber gümrük ve ticaret il müdürlüklerine başvurularak yetki belgesi alınması gerekiyor. Yetki belgesi başvurusu İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden yapılıyor. Belge, sistem üzerinden veriliyor. Aynı zamanda ikinci el araç satış yetki belgesi süresi de merak ediliyor. Kişiye özel şekilde düzenlenecek yetki belgesi için geçerlilik süresi ise beş yıl. Yönetmeliğe göre yetki belgesi bulunan işletmelerin güncel listesi Bakanlık resmi internet sitesinden ilan edilecek.

Yetki belgesi alma işlemlerinden bahsedecek olursak;

 • Oto alım satım için gerekli olan Yetki belgesini şahıs firması alacaksa mutlaka firma sahibi tarafından başvuru yapılmalı ve firma sahibi almalıdır.
 • Limited şirketi ve Anonim şirketi alacak ise bu durumda da ortaklardan en az biri şubelerden şube müdürü tarafından alınmalıdır.
 • Satış danışması ve diğer alım satım personellerinde noterde işlem yapabilmesi için belge alması zorunludur.
 • Bundan sonraki aşamada ise seviye belirlenmelidir. Seviye 4. alım satım danışmanı, Seviye 5. Alım satım sorumlusu vb. gibi.
 • Sınav başvuru formunu doldurup ıslak imzalı olarak Kaynes’e iletilmesi gereklidir.
 • Sonrasında banka  Belirlenen IBAN numarasına Seviye 4: 550 TL Seviye 5: 600 TL olarak belirlenen sınav ücretini yatırım dekontu Kaynes’ e iletilmesi gereklidir.
 • TC kimlik numarası bulunan kimlik fotokopisi’ de Kaynes’ e iletilmelidir. Tüm bu belgeler Kaynes’ e iletilmesinden sonra bu kurum tarafından sınav programı oluşturulur.
 • Yapılacak olan sınavın tarihi, saati ve sınav yeri SMS ile adaylara bildirilecektir. Yapılacak olan sınav sonuçları adaylara sms ile bildirilir.Adayların 2 sınav hakkı bulunmaktadır.
 • Sınavdan başarılı olan adaylara belirlenen IBAN hesabana 150 TL belge masrafı ödemesi sonrası Mesleki Yeterlilik belgesi ve kimlik kartı verilir.
 • Yetki belgesi için başvuru bilgi sistemi üzerinden yapılır.
 • MYK mesleki yeterlilik belgesi ibraz edilmeden  noterde alım satım işlemi gerçekleştirilmeyecektir.
Tags: , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...