Posted by Oto Bakım Servisi Genel

3 Silindirli Motorlar Nedir? Avantajları Nelerdir?

3 Silindirli Motorlar Nedir? Nasıldır? Avantajları Nelerdir?

3 Silindirli Motorlar Nedir?

3 silindirli motor yapısı, otomotiv sektöründe çok sık görülmez. Başka bir deyişle 3 silindirli motorların en popüler silindir tiplerinden olduğu söylenemez. Genellikle 4 silindirli bir motor yapısında silindirlerden birinin iptal edilmesi sonucu araç üç silindirli olur.

Üç silindirli motor denilince akla etkileyici sesleri ve sarsıntılı çalışmaları geliyor. Siz de sürüş keyfine öncelik verenlerdenseniz üç silindirli motora sahip bir otomobil tercih edebilirsiniz. Fakat önceliğiniz konfor ise daha pürüzsüz bir sürüş için daha güçlü motorları tercih etmelisiniz. Üç silindirli motorların kullanıldığı otomobillere örnek olarak Peugeot 107, Citroen C1 ve BMW 418i Gran Coupé’yi verebiliriz.

3 Silindirli Motorlar Avantajları Nelerdir?

3 silindirli motorlar yakıt tasarrufu sağlamak ve motor hacmini ve ağırlığını azaltmak amacıyla tasarlanmıştır. Bir otomobilde yakıt tasarrufu sağlamanın en iyi yolu daha az yakıt kullanmaktır. Buda silindir hacimleri azaltılarak ağlanabilir. 3 silindirli bir motorda silindir sayısı ve hacmi az olduğundan yakıt kullanımı da düşüktür.

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...