Posted by Oto Bakım Servisi Genel

ABS Uyarı Işığı Nedir? ABS Uyarı Işığı Neden Yanar?

Oto Bakım Servisi

ABS Nedir?

ABS sistemi, otomobillerde tekerleklerin çekiş kaybettiği durumlarda ve kilitlenmeye maruz kaldığı durumlarda; tüm tekerleklerin dönüm hızlarını algılar ve kontrollü bir sürüş imkanı sunar. ABS sistemi, her bir tekerleğin dönme hızını elektronik sensörler vasıtasıyla algılamaktadır. Böylece aracın savrulması veya yoldan çıkması tehlikelerine karşı önlem almaktadır.

ABS ikaz lambası hangi durumlarda yanar?

Aracınızla bozuk yollar veya arazi koşullarında kısa süre seyretmeniz bile ABS uyarı lambasının yanmasına neden olabilir . Nedeni ise araç tekerleklerinin iç kısmında bulunan abs devir algılayıcı sensörlerdir. Her tekerlekte ayrı bir sensör bulunur ve bu sensörler su veya çamur gibi çeşitli nedenlerden ötürü deforme olabilmektedir. Nihayetinde sensörler çok dar bir açıdan manyetik takip yoluyla çalışıyor. Sizin de bu tarz bir yol ve arazi koşulunda yaptığınız yolculuk sonrası ABS uyarı lambanız yanıyorsa sıralayacağımız önerilerle sorunu halledebilirsiniz.

  • Herhangi bir benzinlikte veya yıkamacıda tekerlek içlerine, davlumbaz iç kısımlarına tazyikli su tutup temizleme yapılarak ABS ikaz lambasının sönmesi sağlanabilir.
  • Yukarıda yöntem sonrasında ABS uyarı lambası yanmaya devam ediyorsa araç aküsünün kutup başı çıkartılıp 10 dk. kadar beklenmesi ve akabinde tekrar takılması durumunda da çözüme ulaşabilirsiniz.

Sorun hala devam ediyorsa servisimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...