Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Airbag (Hava Yastığı) Nedir?

Airbag (Hava Yastığı) Nedir?

Airbag araçlarda çarpışma sırasında çok hızlı bir şekilde açılıp gaz yada hava ile şişerek yolcunun yaralanmasını önleyen hava yastığı koruma sistemidir. Çarpışma anında çok kısa sürede açılır ve yastık görevi gördükten sonra söner. Hava yastığının temel parçaları, yastık, tüp, elektronik kart ve sensördür.

Hava yastığı nasıl çalışır?

Hava yastığının ana görevi çarpışmayı göğüslemektir. Bu neden naylon iplikten üretilir. Naylon hafiftir, patlama sırasında maruz kaldığı yüksek gaz sıcaklığına dayanıklıdır ve dinamik kuvvete karşı esnektir. Üzerindeki delikler sayesinde 1 saniye içinde söner. Hava yastığına ne zaman şişmesi gerektiğini söyleyen parça sensördür. Sensör, aracın ön kısmında bulunur. Çarpışmayı sisteme bildiren parçadır. Gaz dolu tüp kaza anında patlayarak yastığın şişmesini sağlayan parçadır.  Elektronik kart, hava yastığının doğru zamanda ve doğru şartlarda çalışmasını programlar. Sensör darbe anındaki ivmeyi algılar ve çarpmanın şiddeti oranında elektrik sinyali üretir. Elektronik kartta bulunan bir ivme ölçer sinyalin şiddetini ölçer. Sinyal oranı aracın 15 – 25 km hızla bir tuğla duvara çarptığı varsayarak ayarlanmıştır. İvme sensörü bu oranın üzerinde bir sinyal algıladığında işlemci hava yastığını patlatmak üzere derhal ısıtıcıyı ateşler. Ateşleyici tüp içinde bir kıvılcım oluşturur. Kıvılcımın yaydığı ısının etkisiyle yanma meydana gelir ve sodyum azide yanarak nitrojen gazı açığa çıkar. Açığa çıkan gaz çarpma anının üzerinden sadece 30 milisaniye sonra yani saniyenin yüzde 3’ü kadar bir sürede hava yastığını doldurur. Üstelik saatte 322 kilometre hızla patlar. Bu göz kırpmadan daha kısa bir süre demektir. Hava yastığı neredeyse roket hızında çalışan bir sistemdir.

Tags: , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...