Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Amortisör Nedir? Amortisör Arızaları Nelerdir? Amortisörlerin Patladığı Nasıl Anlaşılır?

Oto Bakım Servisi

Amortisör Nedir?

Motorlu araçlarda sarsıntıyı, sallantıyı ve buna benzer şeyleri en aza indiren, bu düzen için kullanılan parçadır.


Amortisör Arızaları Nelerdir?

Amortisörler de en sık görülen arıza amortisör yayı dibindeki yağ kaçaklarıdır. Bu sorun, motorlu taşıtın süspansiyon sistemine zarar verir. Araç amörtisör yaylarında kopukluk olursa araçta farklı hasarlar da ortaya çıkabilir çünkü aracın süspansiyonu zayıflar ve vuruntulara açık hale gelir.  Amortisörlerin bozulma nedenleri genellikle yol şartlarıyla ilgilidir. Aşırı engebelli zorlu arazide kullanılan araçların amortisörleri daha kolay bozulur.


Amortisörlerin Patladığı Nasıl Anlaşılır?

Aracımızın frenine bastığımızda aracımız patlak amortisörün olduğu tarafa doğru hissedilir bir esneme yapar ve hareket halinde bozuk bir yolda aracımızın ön tarafından ses geldiğini duyabiliriz. Patlak bir amortisör aynı zamanda yağ kaçırır. Lastik aralığından dikkatlice baktığımızda bu kaçağı görebiliriz.


Amortisör Bakımı Nasıl Yapılır?

Amortisör bakımı çok önemlidir. Aracın hem yolcular hem de sürücü için konforlu bir sürüş sağlaması, güvenli sürüş ve aracın ömrünün uzmasında amortisörün etkisi büyüktür. Bu amaçla sıklıkla servisimize gelerek amortisör kontrolü yapılmalıdır. Amortisör yaylarında yağ kaçırma ya da kopma varsa hemen değişim ve onarım yapılmalıdır.

Amörtisör ve Konfor

Bir araçla konforlu bir sürüş deneyimi yaşamak genellike dış sesleri yani yoldan gelen sesleri daha az duymakla, yolun vereceği darbeleri ve salınımı daha az hissetmekle ilgilidir. İşte bir motorlu taşıtta bu konuda gereken düzenlemeyi sağlayan parçalara amortisör denir. Bu nedenle de amörtisör yaylarının bakımlı olmasının konforlu bir sürüşle yakından ilişkisi vardır.

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...