Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Arabadan Uğultu Sesi Gelmesinin Sebebi ve Çözümü

Oto Servis

Aracınızın içine yolda giderken hızlanmaya bağlı olarak gelen uğultu sesi varsa bunun bir kaç sebebi vardır. Gelen uğultu sesi eğer vitesle alakalı değilse yani araç seyir halinde gaza basınca veya bırakınca gelen seste değişiklik olmuyorsa ve vitesi giderken boşa atınca dahi ses gelmeye devam ediyorsa bu yüksek ihtimalle tekerlek bilyalarından geliyodur. Diğer adı da porya bilyası diye de bilinir. Her tekerde bulunan porya bilyasının en az bi tekerdeki veya birden fazla tekerlekteki bilyası bozulmuş demektir. Hangi tekerlek bilyasının bozulup bozulmadığını aslında öğrenebilrsiniz ancak servise götürmeden değiştiremezsiniz.

Eğer aracınızdan gelen uğultu sesi araç seyir halinde viteste iken gaza bastığınızda artıp bıraktığınızda azalıyorsa veya gaza bastığınızda azalıp bıraktığınızda çoğalıyorsa, vitesi boşa aldığınızda ses kesiliyosa veya değişiklik gösteriyorsa tekerlek bilyasından kaynaklanmamaktadır. Bu sesin sebebi yüksek ihtimalle şanzımandan veya diferansiyelden geliyordur. Bu durumda aracınızı servisimize getirerek gerekli bakım ve onarım işlemlerini yaptırabilirsiniz. Şanzıman veya diferansiyelden gelen ses tekerlek bilyasına göre çok daha masraflı ve zordur.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 3,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...