Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Arabalarda En Sık Rastlanan Arızalar Nelerdir?

En Sık Rastlanan Araba Arızaları Nelerdir?

Motor Geç Çalışması

Motorun geç çalışması önemli ve dikkat edilmesi gereken arızalardan biridir. Supap ayarı, distribütör soğutması ve buji kaynaklı olabilir.

Marş Basmaması

Marş ile ilgili sorunlar genellikle akü kaynaklı bir arızaya işaret etmeketedir. Otomobiliniz marş basmıyorsa akü boşalmış ya da akü kutup başları gevşemiş olabilir. Sorunun aküden mi başka bir neden mi kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için farlar, müzik sistemi gibi aküye bağlı aksamı kontrol etmeli, eğer bunlarda bir sorun yoksa marş basmamasıyla ilgili problem aküden kaynaklanmıyor demektir.

Marş Bastığı Halde Araba Çalışmaması

Çok sık rastlanan bir arızadır. Marş bastığı halde araba çalışmıyorsa sorun yüksek olasılıklabujilerle ilgili olabilir. Buji kontrolü yapılmalıdır.

Motordan Kötü Sesler Gelmesi

Motordan kötü sesler gelmesi de dikkat edilmesi gereken önemli arızalardan biridir. Motordan  ciyaklama sesi duyduğunuzda çok endişelenebilirsiniz. Çünkü bu rahatsız edici ses, önemli bir hasar olduğunu hissettirir. Özellikle motoru çalıştırdıktan hemen sonra tok olmayan kötü bir ses duyuyorsanız, vantilatör kayışı gevşemiş ve motor aşırı derecede ısınmış olabilir.

Araç Çalışınca Koku Gelmesi

BBazen arabanızı çalıştırdığınızda kötü bir koku gelir. Bu koku size bir şeylerin kötü gittiğini hissettirebilir. Kokunun nedeni aşağıdakilerden biri olabilir:

  • LPG sızdırması olabilir ki çok tehlikelidir.
  • Egzozdan çiğ gaz çıkması
  • Radyatörden su kaçağı olması
  • Motorun hararet yapması

Araç Stop Eder

En sık yaşanan oto arızalarından biridir. Bu sıklıkla stop etmenin nedeni aşağıdakilerden biridir:

  • Fren merkezinde sorun olabilir
  • Karbüratörün düzensiz hava alması söz konusu olabilir.
  • LPG’li araçlarda bazen benzinle LPG birbirine karışır. Bu sızıntı aracın stop etmesine neden olur.
Tags: , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...