Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Araç Alım Satım ve Plaka Değişimi Nasıl Yapılır?

Oto Alım Satım Nasıl Yapılır?

ARAÇ ALIM SATIM NASIL YAPILIR? ARAÇ ALIR YADA SATARKEN NASIL BİR YOL İZLEMELİYİZ? ALIM VE SATIM ÜCRETİ NE KADAR? PLAKA DEĞİŞİMİ NE KADAR?

  • Alıcı ile Satıcı kimlikleri  aracın ruhsatı ile birlik de noterdeki görevliye verir.
  • Görevli, Aracın satışına engel park cezası, vergi borcu, rehin durumu gibi satışa engel durum var mı yok mu kontrol eder, yoksa işlemler başlar.
  • Görevli, plaka değişikliği olup olacağını sorar, alıcı kişi plaka değiştirip değiştirmeyeceğini bildirir.
  • Görevli, para alışverişi yapılıp yapılmadığını sorar, taraflar para alışverişini gerçekleştirdi ise gerekli evraklar imzalanıp satış işlemi tamamlanır. Alıcı ve satıcıya satışın gerçekleştiğine dair belge verilir.
  • Eğer Alıcı  plaka değişikliği istemişse, sistemin otomatik belirlediği yeni plakanın yazılı olduğu imzalı evrak verilir.
  • Görevli, plaka değişikliği istemişse eski plakaları alarak imha eder.
  • Noterden alıcı kişiye aracının yeni ruhsatı teslim eder.
  • Alıcı, şoförler odasına giderek, noterden aldığı evrakla yeni plakalarını teslim alır.
  • Son olarak satış işlemi gerçekleştik den sonra “Zorunlu Trafik Sigortasını” yaptırdık dan sonra aracınızı keyifle kullanmak. Aracın zorunlu trafik sigortası satış tarihinden itibaren 15 gün içinde yaptırılmalıdır. Eskiden de olduğu gibi bu 15 gün içerisinde, sigorta yaptırana kadar eski sahibinin sigortası geçerlidir. Zaten, Satıcı sigortasını iptal ettirdik den sonra, sigorta firması tarafından bu süreç hesaplanarak iptal edilmektedir.
  • Araç alım satımın da plaka değişiklik dahil bütün işlemler 1 Şubat 2018 itibariyle noterden yapılmaktadır. Emniyet müdürlüğü aradan çıkartılmıştır.

ARAÇ ALIM VE SATIM İŞLEMLERİNDE NOTER VE ŞOFÖRLER ODASINDA NE KADAR ÜCRETLERİ NE KADAR ÖDENİYOR?

Bu işlemler sırasında ödenen ücretler;

Araç Alım Satımda Noter Ücretleri 224 ₺ dir.
Şoförler Odası Ücretleri Plaka Değişim Ücreti 42 ₺ dir.

ÖNEMLİ HATIRLATMA: Araç alım satımı yapmadan önce mutlaka profesyoneller tarafından aracınızın ekspertiz yaptırmayı unutmayınız! Ekspertiz hizmeti için bizim ile iletişime geçebilir aracınızın kontrollerini gönül rahatlığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...