Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Araç Motor Yağı Değişimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Her Marka Araca Bakım ve Onarım

Araç motor yağını değiştirmek, bir arabanın motor sağlığı için temel ve önemli bir bakım işidir. Günümüzdeki arabaların bakım testi ve belirli zamanlardaki kontrollerinin yapıldığı servisler genellikle yağ değişimini kapsarlar ancak, sürekli olarak yapılmasa da bazı özel ya da sıra dışı durumlarda, arabanın yağını değiştirmek için paylaşacağımız önerileri bilmek size büyük bir yarar sağlayabilir.

  • Uyarı ışıklarını gözlemleyin, arabaların büyük bir çoğunluğunun panelinde yağ seviyesini gösteren bir sinyal olur ve bunların çoğu, durum kritik olduğunda özel bir işaret verirler.
  • Seviye doğru olmadığında yağ ölçme çubuğu ile yağın gerçekten değiştirilmesi gerekip gerekmediğini teyit edinmenizde fayda var.
  • Yenisini koymadan önce, arabanın modeline göre motor karteri veya vakum aracılığıyla kalan yağı boşaltın. Bu işlem için servisimizden randevu ve bilgi alabilirsiniz.
  • Arabada hangi yağın kullanıldığını soruşturun ve bunu teyit edin. Hepsi aynı değildir ve bu konuda yapılan bir hata aracın motoruna ciddi hasarlar verebilir.
  • Kullanılmış araba yağı, geri dönüşüm merkezi veya bir serviste özel bir dönüşümü gerektiren, çevre için yüksek oranda zehirli bir maddedir.

Araba marka modeline göre, zamana yada kilometreye göre değişimi farklılık gösterecektir. Aracınızın bakımlarının ne kadar sıklık yada kilometre ile yapılacağını öğrenmek için servisimizden destek ve bilgi alabilirsiniz. Sizinle paylaşacağımız öneriler kadar ne zaman değişeceğini bilmenizde bir o kadar önemlidir.

Bu bakım uygulamasının gerçekleştirilmesinde bir gecikme veya hata, kısa vadede, arabanın beklenmedik şekilde çalışmamasına neden olacaktır. Bir çekicinin müdahalesi gerekecektir, arabanın bu teminatı kapsayan bir sigortası olduğu sürece sigorta ödemeyi üstlenecektir; aksi halde, arıza ve taşıma masraflarını üstlenmesi gereken, araba sahibi olacaktır.

Tags: , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...