Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Araç nasıl vurdurulur? Araca zarar verir mi?

Araç nasıl vurdurulur? Araca zarar verir mi?

Otomobilde elektrik aksamının en önemli parçalardan biride aküdür. Özellikle kış aylarında akü bitmesi durumuyla daha çok karşılaşılmaktadır.  Akü bittiğinde aracı vurdurmak en bilinen yöntem. Ancak bu işlemin de püf noktaları bulunuyor.

Akünün bitmesine açık unutulan teyp, farlar veya fazladan herhangi bir donanım neden olabilir. Eskimiş aküler de zamanla şarj tutmaz. Başınızın ağrımaması için akü bakımları ve akü değişimini zamanında yapmanız gerekir.

AKÜ ZAYIFLADIĞINDA MESAJ VERİR

Eğer arabanızı çalıştırmaya kalktığınız rahat çalışmıyorsa veya ikaz lambaları zayıf yanıyorsa (hiç yanmayabilir) akünüz alarm veriyor demektir. Yine aracı bir süre kullandıktan sonra stop ettirip tekrar çalıştırmak istediğinizde geç çalışma durumu varsa akünüzün bittiği anlamına gelir.

İKİ SEÇENEK

Önünüzde iki seçenek var. Bunlarda ilki ‘arabayı vurdurma’ diğeri ise akü takviyesidir…

Araba nasıl vurdurulur?

Eğer aküyü o an değiştirme durumunuz yoksa arabayı vurdurmanız gerekebilir. Yokuş bir noktada iseniz sorun yok ama düz bir alanda iseniz arabanızı birkaç kişi bulup ittirmeniz gerekmektedir. Öncelikle kontağı yarım çevirip ikinci vitese takın. Daha sonra aracın hareket etmesini sağlayın. Belli bir hıza ulaşınca ayağınızı debriyajdan çekin. Böylece aracınız çalışmış olacaktır.

Ayrıca ikinci seçenek ise akü takviyesidir. Bir başka arabanın aküsünden kabloları doğru başlıklara takarak akünüzü şarj edebilirsiniz.

Aracı Vurdurarak Çalıştırmak Araca Zarar Verir mi?

Aracı vurdurarak çalıştırmak eski araçlarda çok problem olmazken yeni nesil araçlarda ciddi arızalara neden olabilir.

Katalitik konvertöre sahip araçların vurdurulmaması gerekir. Vurdurma esnasında katalitik konvertöre fazlaca yanmamış yakıt gideceğinden konvertörün yapısının bozulmasına sebebiyet verebilir.

Yeni nesil araçların bazı modellerinde aracın çalındığını düşünerek motoru kilitleyebilir. Bir çoğunda çok fazla elektrikle çalışan parça olduğundan  iterek çalıştırdığınızda alternatör yeterli elektrik üretemeyecek ve araç çalışmayacaktır. Bu durumda aracı bir kaç kez daha vurdurmaya çalışmak aracın elektrik ve elektronik aksamına zarar verebilir.

Yeni nesil araçları vurdurmamak gerekir. Bunun yerine akü takviye kablosu en iyi seçenek olacaktır.

Tags: , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...