Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Aracımın Kliması (Kaloriferi) Isıtmıyor? Neden Kaloriferden Soğuk Hava Gelir

Aracımın Kliması (Kaloriferi) Isıtmıyor?

Aracımızı çalıştırdık. Motor sıcaklığı 85 derecenin üzerine çıktı yani motor gerektiğince ısındı diyelim, arabamızın klimasını sıcağa ayarladık ve buna rağmen soğuk hava geliyorsa bu bir sorun olduğunun göstergesidir.

Bu sorun ile ilgili en çok karşılan arıza, “kalorifer peteğinin tıkalı olması“ndan kaynaklanmaktadır. Bir çok kişi araçlarının suyu eksildikçe antifiriz yerine normal su koyup, kış gelince de donmasın diye antifiriz koyduruyorlar. Bu konu ile ilgili Yazın Antifriz Kullanılır mı?yazımızı göz atmanızı tavsiye ederim. Tabi yazın suyla paslanan motor bloğunun içerisindeki pas parçaları kışın antifirizi görünce çözülüp soğutma sistemi içerisinde dolaşmaya başlıyor. Dolaşan pas parçaları  kalorifer peteğine en ince gözeneklere doluşup orayı tıkamaktadır. Buda kalorifer peteğinin tıkanmasına ve sağlıklı çalışmamasına sebebiyet vermektedir. Bu tip bir arıza ile karşılaşmanız durumunda profesyonel olarak destek almanız en doğru yöntem olacaktır.

Tags: , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...