Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Aracımın Motoru Neden Geç Isınıyor?

Oto Bakım Servisi

Motor sıcaklığının aşırı yükselmesi yani hararet yapması motor için ne kadar zararlı ise motorun ısınmaması da o kadar zararlıdır. Soğuk motorda yeterince yağlanma sağlanamaz ve sürtünme sonucu aşınmalar ve yakıt tüketimi de artar.

Motorun Geç Isınmasının Başlıca Sebepleri

  • Motor sıcaklığı ideal çalışma sıcaklığına gelmiyorsa bunun sebebi, termostatın arızalanarak açık kalmasıdır. Normal de motor ilk çalıştığında termostat kapalıdır ve motor ısınana kadar suyun radyatöre gitmesine izin vermez. Bu sayede motor daha çabuk ideal çalışma sıcaklığına gelir. Motor ısısı uygun çalışma sıcaklığına geldiğinde ise termostat açılarak suyun radyatöre gitmesine izin verir ve soğutma suyu radyatörde soğutularak tekrar sisteme verilir.
  • Termostatın arızalanarak sürekli açık kaldığında motorun ısınması uzun aman alır ve ideal çalışma sıcaklığına ulaşamaz. Hızlı gittiğiniz durumlarda rüzgarında etkisiyle motor sıcaklığıdaha da düşer. Bu durumda aracınızın yakıtı da bir miktar artar.
  • Motorun ısınmama sebeplerinden biri de fan arızasıdır. Fan arızalanarak sürekli açık kaldığında motorun ısınması zaman alır.

 

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...