Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Aracımın ruhsatını kaybedersem ne yapmalıyım?

Kaç araba satarsam vergi ödeyeceğim?

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde 1 Mayıs 2010 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yapılan değişikliğe göre, geçerli bir muayenesi olan araçların belgeleri Tescil Kuruluşları tarafından doğrudan muayene şartı aranmaksızın yenilenecektir. Bu durumdaki kişilerin, gerekli işlemlerini tamamlamak üzere herhangi bir tescil kuruluşuna başvurabilir.

Sistem üzerinde muayene kaydı bulunmayan araçların belgeleri, muayeneleri yapıldıktan sonra tescil kuruluşlarınca yenilenecektir. Bu durumda muayeneye aşağıdaki belgelerle gelinmesi gerekmektedir.

A) TÜVTÜRK’te muayene kayıtları varsa;

  • İstasyonda Yapılacak işlemlerde Tescil Kayıtlarına Ulaşılabilmesi için, Kayıp Ruhsata Ait Fotokopiler Varsa Yanınızda Bulundurunuz. Ruhsat Fotokopisi Yoksa; istasyona Gelmeden Önce Tescil Kuruluşuna Başvurarak Onaylı POLNET Talep Ediniz.
  • İstasyonlarımızda Yapılacak Online Sorgulama Sonucunda Geçerli Bir Trafik Sigortasının Bulunması Gerekir. (Online Sorgulama Sonucu Trafik Sigortası Görülmediği Takdirde Trafik Sigortasının Aslı Talep Edilir)
  • İstasyonlarımızda Yapılacak Online Sorgulama Sonucunda Herhangi Bir Borcunuzun Olmaması Gerekir.
  • Geçerli Egzoz Gazı Emisyon Ölçümünün Olmaması, 01 Ocak 2010 Tarihinden itibaren Ağır Kusur Olarak Değişmiştir. Bu Nedenle, Muayeneye Gitmeden Önce Egzoz Gazı Emisyon Ölçümünüzün Geçerlilik Tarihini Kontrol Etmenizi Öneririz. Bu Ölçümler istasyonlarımızda da Periyodik Muayenesiyle Birlikte Yapılabilir.
  • T.C Kimlik Nosunu Gösteren Nüfus Cüzdanı, Ehliyet Veya Pasaportunuzu Yanınızda Getiriniz. Muayeneye Getireceğiniz Araç Size Ait Değil ise Bu Konudaki Esaslara Uyunuz. Detaylar için Lütfen Buradaki Bilgileri inceleyiniz.

Bu belgelerin dışında ruhsatınızın kayıp olması sebebiyle, son muayene geçerlilik tarihinin tarafınızdan ispatlanması gerekmektedir. Son muayene geçerlilik tarihini aşağıdaki belgelerden biri ile kanıtlama imkanınız bulunmaktadır. İspatın mümkün olamaması durumunda, 01.01.2005 tarihi itibariyle gecikme cezası tahakkuk ettirilecektir.

B) Şayet TÜVTÜRK’te muayene kayıtları yoksa;

  • İlk Muayene süresinin geçerli Olduğunu ispat eden evraklar (Uygunluk Belgesi, Tadilat Yapılmışsa Tadilat Projesi vs.)
  • Trafik Tescil Şubesinden, Muayene Geçerlilik Tarihini Belirten Resmi Bir Yazı
  • Trafik Tescil Şubesinden Temin Edebileceğiniz, Muayene Geçerlilik Tarihinin Görülebildiği Onaylı Ruhsat Fotokopisi
  • Trafik Tescil Şubesinden Temin Edebileceğiniz Ve En Son Muayene Tarihini Belirten Ek-1 Belgesinin Onaylı Kopyası
  • Vergi Dairesinden Temin Edilen Son Muayene Harç Makbuzu (Aslı Tarafınızda Mevcut ise Tekrar işlem yapmanız Gerekmemektedir)

C) Eğer son muayene,TÜVTÜRK istasyonlarında yapıldı ise, kayıtlarımızda bu tarihi görebileceğimizden yukarıdaki belgeleri getirmenize gerek bulunmamaktadır.

Tags: ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...