Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Aracınıza İlkbahar Bakımında Ne Yaptırmalısınız?

Oto Bakım Servisi

 

Kış mevsiminin hava ve yol koşullarından yıpranan aracınız, bahara girmeden bakıma ihtiyaç duyuyor olabilir. Aracınızın bakımını kendiniz yapmak istiyorsanız, işte size birkaç ipucu:

  • Kış Lastiklerini değiştirin! Öncelikle karlar yerden erimeye başlayınca kış lastiğini çıkartıp mevsimlik lastiklerinizi taktırın! Sıcaklıkla beraber lastik basıncı da artabileceğinden, kış lastikleri performans kaybedecektir. Özellikle kışın yol tutuşuna büyük etkisi olan çivili kış lastikleri, yazın tam tersi bir durum sergiler.
  • Hava Filtresini Temizleyin! Hava filtresi, motorun ihtiyaç duyduğu havayı her türlü hava koşulunda sorunsuzca sağlayabilmelidir. Kışın yağmur, toz, çamur gibi dış etmenlere maruz kalarak tıkanan hava filtresi, bahar öncesi değiştirilmelidir. Eğer hava filtresi, yakıtın tamamını yakacak düzeyde oksijen sağlayamazsa, motorda güç kaybı oluşur. Yakıtın çoğu, yanmadan egzozdan çıkacağından, bu durum yakıt israfına sebep olur. Bu da doğrudan yakıt tüketimini etkiler.
  • Motor yağını kontrol ettirin! Araç bakımı için önemli bir diğer nokta da motor yağıdır. Motor yağı, motor üzerindeki parçaların üzerinde bir tabaka halinde bulunarak sürtünmeyi en aza indirger. Sürtünmenin az olması, tekerleklerin daha çabuk dönmesini sağlayarak güç kaybını engeller. Ayrıca içeriğindeki temizleyiciler sayesinde motor yağı motoru pas ve kirden korur. Bahar ve yaz aylarında sıcaklıktan dolayı motor yağı daha fazla ısınacaktır. Bu yüzden bahara girmeden motor yağınızı kontrol ettirmenizde fayda var.
  • Hidrolik yağını kontrol ettirin! Eğer bahar ve yazların uzun sürdüğü bir yerde yaşıyorsanız, özellikle fren hidroliğinizin yağ değişimi konusunda dikkatli olmalısınız. Çünkü sıcaklığın etkisiyle hidrolik yağı kaynama yapabilir. Ayrıca fren hortumların daki kaçaklar da hidrolikte azalmaya neden olabilir. Bu yüzden bahara girmeden hidrolik yağınızı kontrol ettirmenizde fayda var.
  • Oto Bakım Servisimize gelerek genel bakım ve kontrollerini hızlı bir şekilde yaptırabilirsiniz.
Tags: , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...