Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Araçta Salıncak Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araçta Salıncak Arızası Nasıl Anlaşılır?v

Araba Salıncağı Nedir? Araç Alt Salıncak Ne İşe Yarar?

Arabalar, birbirinden farklı sistemlerin bir araya getirilmesi ile üretilmektedir. Her bir sistemin kendine özgü bir özelliği bulunmakta ve bu sebeple de birbirlerine senkronize ve sorunsuz bir şekilde çalışması gerekmektedir. Arabaların ön tekerlek düzenekleri içerisinde biri sağda biri de solda olmak üzere iki adet salıncak bulunmaktadır. Bu salıncaklar ile birlikte arabaların ön tekerlekleri araçların şasesine bağlanır.

Araba Alt salıncağı nedir?

Aracın güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için süspansiyon sistemi içerisinde yer alan ve ayrıca amortisörleri barındıran süspansiyon parçasıdır. Otomobil salıncağının diğer bir ismi de otomobil alt tablasıdır. Bu parça araçların ön takımlarının herhangi bir darbeye karşı korunmasını da sağlamaktadır. Söz konusu parça aracın ön takımlarının kontrolünü sağlamaktadır. Araçların ön takım diye tabir edilen parçaların gösterildiği şekil ile alt salıncak resimleri aşağıda yer almaktadır.

Arabaların ön takımında bulunan salıncaklar, arabaların herhangi bir çukura aniden girmesi halinde her türlü zararı engelleyebilmektedir. Fakat bu çukurlara sert bir şekilde girilmesi halinde araba salıncak arızası ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu sebeple de kişilerin araçlarını dikkatli kullanmaları ve özellikle de çukur gibi engebelerde ön takımlarını korumaları büyük bir öneme sahip olmaktadır. Arabada bulunan parçalar arasında oldukça önemli olan araba salıncağının da kendi içerisinde önemli parçaları bulunmaktadır. Araba salıncak burcu da bu parçalardan birisidir. Araba salıncağının daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlayan salıncak burcu aynı zamanda salıncak fişeği olarak da bilinmektedir.

Araba alt tablası nedir? 

Sürekli kontrol ettirmesi gereken parçalar arasında yer almaktadır. Bu parçada herhangi bir sorunun olması durumunda kişilerin kaza yapma olasılıkları da artabilmektedir. Çünkü araç alt tabla denilen bu parçasında meydana gelen herhangi bir problem, aracın kontrol dışında sağa ya da sola kaymasına sebep olabilmektedir. Bütün bunların yanı sıra aynı zamanda kişiler fren kontrollerini de yapamamaktadırlar. Bu sebeple de araba tablalarının bakımına büyük bir önem verilmelidir.

Araçların herhangi bir sisteminde meydana gelen arızalar, kendilerini birtakım belirtiler ile gösterebilmektedir. Son derece önemli olan araba salıncakların daki arızaların da belli başlı belirtileri bulunabilmektedir. Bu belirtiler ise şöyledir:

 • Arabaların ön takımlarından ya da ön tekerlerinde normalin dışında gelen gıcırdamalar
 • Frene basılması halinde frenlerin sağa ya da sola kayması ile birlikte oluşan titremeler
 • Araçların çukur ya da tümseklerden geçmesinde direksiyonlardaki titremeler
 • Araba salıncağı ile ilgili olan amortisörlerdeki olağan dışı bir sertlik

Bu belirtileri araçların kullanımı sırasında hisseden kişilerin ise zaman kaybetmeden araçlarını bakıma götürmelerinde büyük bir önem bulunmaktadır. Aksi takdirde kişiler araçlarının kontrolünü kaybederek diğer ciddi sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedirler.

Salıncak burcu nedir? Salıncak burcu ne işe yarar?

Salıncak ismini alan parça, ön takımı şaseye bağlayan yerlerden biridir. Yoldan gelen darbeleri absorbe edilerek şaseye mümkün olduğunca az iletilmelidir. Bu bağlamda amortisör ve yaylarda ön takımı yukarıdan şaseye bağlar. Salıncaklar ise alt taraftan şase bağlantısını sağlar.
Salıncak ve salıncak burçları sayesinde ön düzen geometrisinde yer alan açıların mümkün olduğunca sabit kalmasını sağlar ve çabuk bozulmasını engeller.

Salıncağın bağlantı yerlerinde burç veye fişek denilen plastik alaşımlı malzemeler bulunur. Bu burçlar sayesinde diğer metal malzemelerin yorulması ve hasar görmesi engellenmiş olur. Herhangi bir zorlamada burçlar metallerin hasar görmesini önler. Maddi olarak da metal malzemeler oldukça pahalıdır. Fişek olarak da bilinen salınacak burçları, oldukça ucuza yenisi ile değiştirilebilir. Salıncağın kendisinin değiştirilmesi daha masraflıdır.

Salıncak burçlarının zamanla ve kullanıma bağlı olarak özelliğini yitirmesi muhtemeldir. Burçlar bozulduğunda kasisler ve tümseklerde farklı sesler gelir. Titreşimler direksiyonda hissedilebilir hale gelir. Burçların bozulması kamber ve kastel olarak bilinen ön düzen açılarının bozulmasına, bu sayede lastiklerin daha çabuk aşınmasına yol açar. Yol tutuşta ve fren sırasında hissedilir sıkıntılar meydana getirir.

Araçlar sağ ve sol olmak üzere yer alan salıncaklarda 2 adet burç bulunur. Değer olarak pahalı olmasa da burçlar yaptığı görev ile oldukça önemlidir. Arızalandığında tamir yerine, yenisi ile değiştirilmelidir.

Peki Araçta Salıncak Arızası Nasıl Anlaşılır?

Ön takım parçaları arasında en sık arızalanan parçalardan birisi de alt salıncak parçasıdır. 3 farklı noktadan araç ile teması olan ve aynı zamanda lastik hareketlerine paralel olarak hareket eden bir parçadır. Ön ve arka teker aksamın bulunur. Ustalar tarafından alt tabla olarak anılırlar

Bu yazımızda Salıncak Arızası Nasıl Anlaşılır ve salıncak burcu arızaları ile ilgili olarak merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Alt Salıncak Arızası Nasıl Anlaşılır?

Salıncak, araç teker göbeği (porya) alt kısmından bir adet, şasi kısmına ise 2 adet burç ve fişek yardımı ile sabitlenmiş teker hareketlerine göre hareket edebilen bir parça. Bu parçada oluşabilecek bozulmalar aşağıdaki şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Alt Salıncak Arıza Belirtileri;

 • Araçta kasislerde ve esnemelerde ses sorunları başlar
 • Stabilize yollarda lokurtu şekilde ses duyulabilir
 • Araç Tekerleri Dışa Kamber yaparak lastiğin iç kısmında aşınma olmasına neden olur
 • Ani fren yada ani kalkışlarda tak sesi gelmesine neden olur
 • Direksiyonda Sertleşme Görülebilir.
 • Direksiyonun toplamaması sık karşılaşılır
 • Arızanın İlerleyen Dönemlerinde Rot Ayarında Bozulmalar Yaşanabilir. (Kamber Açısına Bağlı Olarak)

Salıncak Burcu Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Araçta Kasislerde gıcırtı sesleri gelmeye başlar,
 • Burçlarda oluşan boşluklar nedeni ile direksiyon titremesi oluşabilir.
 • Ani kalkışlarda ve frenlemede tekerlerin ile geri hareket ettiği hissi uyandırır.

Her iki arıza tipinde de arızanın çok büyük boyutlara ulaşması durumunda ön düzen parçalarına zarar vererek araç sürüş güvenliğini tehlikeye atacaktır. En önemli zararı ise araç tekerinin kamber açısını bozması ve bu nedenle lastiğin yere basan kısmının alanını daraltarak viraj dengesini bozmasıdır. Ayrıca lastik dış darbelere ve ısıya karşı daha savunmasız kalacaktır. Seyir halinde yaşanabilecek olumsuz durumlara daha yatkın olur.

Salıncak Değişimi Nasıl Yapılır?

Araçlarda söz konusu ön kısımda mutlaka bulunsa da arka salıncak olmayan araç modelleri mevcuttur. Ön salıncak değişimi işçilik ve parça maliyetleri ekonomik olan ayrıca fazla uzun süre almadan tamiri gerçekleştirilebilen bir arızadır. Bu nedenle ihmal edilmeden gerekli tamir ve bakımın yaptırılması tavsiye edilir.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...