Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Benzin Pompası Nedir? Benzin Pompası Neden Arızalanır?

Benzin Pompası Arızası Neden Oluşur? Benzin Pompası Neden Yanar?

Araçtaki yakıtı depodan motora doğru aktaran parçaya Yakıt Pompası denilmek. Benzin pompası yani diğer adıyla yakıt pompası, Dizel ve LPG’li araçlarda bulunmaktadır.  LPG’li ve benzinli araçlarda benzin pompası bulunurken, dizel yakıt kullanan araçlarda mazot pompası bulunur.

Son model arabalarda ise elektrikli yakıt pompaları kullanılmaktadır. Elektrikli yakıt pompası, birçok açıdan eski model pompalara göre daha avantajlıdır. Öncelikle elektrikli pompalar, uzun ömürlü bir kullanım sunar.

Benzin Pompası Neden Bozulur?

Benzinli araçlarda depo seviyesi çeyreğin altına düşmemelidir. Yakıtın depo seviyesi çeyreğin altına düşmesi sebebiyle aracın pompası zamanla arızalanmaya başlayabilir. Aracın uzun süre benzinsiz kalması bu parçanın bozulmasına neden olacaktır. Hatta, bu seviyenin altına düşmek, basıncın seviyesinde de olumsuz değişikliğe neden olabilir. Benzin pompaları, sürekli çalışmaya uygun olarak üretildikleri için uzun süre pasif durumda kalmaları, çeşitli arızalara neden olmaktadır.  Bu nedenle yakıtın çeyrek deponun altına düşmesi engellenerek, aracın benzin seviyesi sürekli kontrol edilmelidir.

Bu parçalar, ayrıca, aşırı kirlenmeden dolayı da arızalanabilir. Kirlenme dolayısıyla oluşan arızalarda ya pompa, işlevini hiç gerçekleştiremez ya da araç çalışır durumdayken tekleme sorunları yaşanır.

Tags: , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...