Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Benzinde oktan sayısı nedir? Ne işe yarar?

Benzinde oktan sayısı nedir? Ne işe yarar?

Akaryakıt istasyonlarındaki benzin pompalarının üzerinde sayıların yazılı olduğunu mutlaka görmüşsünüzdür. Bunlara benzindeki oktan sayısı denilmektedir. Peki, benzindeki oktan sayısı nedir, Ne işe yarar?

Benzindeki oktan sayısı, benzinin vuruntu kalitesinin değerlendirilmesinde kullanmaktadır. Oktan sayısı, benzinin yanma kalitesini ve zorlu koşullarda dayanma gücünü gösterir. Oktan sayısı yükseldikçe benzinin tutuşması zorlaşır. Bu zorluk aslında olumlu bir özelliktir; çünkü erken tutuşma ihtimalini engellemektedir.

Peki Erken Tutuşma Nedir?

Yakıtın istenilen zamandan önce tutuşmasına denmektedir. Bu da motorun performansını azaltır ve ömrünü kısaltır. Oktan, tutuşmayı geciktirdiğinden önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Birçok kişi ne kadar yüksek oktanlı benzin kullanılırsa motor performansının o kadar fazla olacağını düşünür. Düşük oktanlı benzinin performansı daha fazladır ama vuruntuya sebebiyet verdiğinden motorun performansını düşürür. Oktan sayısının motor performansıyla ilişkisi bu şekildedir.

Yüksek Oktanlı Benzin Hangi Motorlarda Kullanılmalı?

Yüksek sıkıştırma oranı ile çalışan motorlarda yüksek oktanlı benzin kullanılmalıdır. Üreticilerin arabaların kullanma kılavuzlarında belirttikleri en fazla oktan sayısına uygun sayıda oktanlı benzinin kullanılması gerekmektedir. Benzin oktan yükselticilerin günlük kullanılan araçlarda tercih edilmesi önerilmez. Oktan yükseltici, yüksek performans beklenen yarış araçlarında kullanılır. Zaten motorlarının sıkıştırma oranları da yüksek oktanlı benzine uyumlu olacak şekilde üretilmiştir.

Benzin Oktan Arttırıcılar Gereksiz Yere Kullanılırsa Ne Olur?

Her aracın belirlenmiş oktan sayısı aralığı vardır. Bu aralıktan daha az seviyede, yani düşük oktanlı benzin kullanılırsa erken tutuşma yaşanır. Aralığın dışına çıkılıp yüksek oktanlı benzin kullanılırsa da geç tutuşma meydana gelir. Bu da motorun performansını düşürmekle beraber ömrünü kısaltır. Motorda şiddetli vuruntular görülür.

Özetlemek gerekirse, oktan sayısına göre benzin tercih etmeden önce aracınızın mutlaka kılavuzundaki oktan sayısı aralığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Oktan sayısının sadece benzinli araçlar için geçerli olduğunu, dizel araçlarda bunun yerine “SETAN” kullanır.

Tags: , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...