Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Çekme Belgeli araç için hangi durumlarda gecikme ücreti alınır?

Araç Muayenesi Yapılmazsa Ne Olur?

T.C. Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığına bağlı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğünün 5 Nisan 2009 ve 12/2009 sayılı genelgesine uygun olarak çekme belgeli araçlardan gecikme cezaları tahsil edilmektedir. İlgili Genelgeyi T.C. Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü internet sitesinin ( http://www.kugm.gov.tr ) Mevzuat başlığı altında bulabilirsiniz.

Aracın son muayene geçerlilik tarihini aşağıdaki belgelerle ispat etmeniz gerekmektedir; ispat edilememesi durumunda 01.01.2005 tarihi dikkate alınarak gecikme ücreti tahsil edilecektir.

  • Trafik Tescil Şubesinden, Muayene Geçerlilik Tarihini Belirten Resmi Bir Yazı
  • Trafik Tescil Şubesinden Temin Edebileceğiniz, Muayene Geçerlilik Tarihinin Görülebildiği Onaylı Ruhsat Fotokopisi
  • Trafik Tescil Şubesinden Temin Edebileceğiniz Ve En Son Muayene Tarihini Belirten Ek-1 Belgesinin Onaylı Kopyası
  • Vergi Dairesinden Temin Edilen Son Muayene Harç Makbuzu (Aslı Tarafınızda Mevcut ise Tekrar işlem Yapmanız Gerekmemektedir)

Eğer son muayeninizi TÜVTÜRK istasyonlarında yaptırdıysanız, kayıtlarımızda bu tarihi görebileceğimizden yukarıdaki belgeleri getirmenize gerek bulunmamaktadır.

Çekme belgeli araçların yeni plaka ile trafiğe çıkmaları durumunda, son muayene geçerlilik tarihi ispatı eski plaka üzerinden yapılmalıdır.

Tags: , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...