Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Chip Tuning (Chip Ayarı) Nedir?

chip tuning

Chip Tuning, ingilizceden çevrilmiştir. Chip ayarı ile daha fazla güç, daha temiz emisyonlar veya daha iyi yakıt verimliliği olsun, üstün performans elde etmek için bir otomobilin elektronik kontrol ünitesindeki silinebilir programlanabilir salt okunur bir bellek yongasını değiştirilme işlemidir.

Ayrıca performans ve yakıt tasarrufunun yanı sıra araç hız sınırının kaldırılması, araç hız sınırı eklenmesi, motor gücünün düşürülmesi gibi işlemlerde chip tuning ile gerçekleştirilebilmektedir.

Yazılım değiştirme uygulaması iki farklı şekilde yapılmaktadır. Uygulanan ilk yöntem orijinal chipin sökülmesi ve yerine yenisinin takılması ile gerçekleştirilmektedir.

Chip Tuning yapılmadan önce;

  • Araç üzerinde bulunan orjinal yazılımın okunması, bilgisayara kaydedilmesi ve yedek alınması
  • Remap, Araçtan okunan dosyanın düzenlenmesi
  • Remap işlemi yapılan dosyanın tekrar araca yüklenmesi gerekmektedir.


Remap Nedir?

Motorun devir, ateşleme gibi ayarlarını kontrol eden ecu yani beynine sonradan yapılan müdahaledir. Fabrikanın yakıt tüketimi, emisyon değerleri ve motor ömrü gibi nedenlerden dolayı kısıtlamış olduğu potansiyel gücüne ulaştırmak için değerlerin yeniden haritalandırılmasıdır.

Tags: , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...