Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Conta Yanması Nasıl Anlaşılır ?

Silindir Kapak Contası

Silindir Kapak Contası Nedir?

Silindir kapak contası, motor bloğu ile silindir kapağının arasında bulunan parçadır. Silindirlerdeki yanma odası içerisindeki gazların, soğutma suyu ve motor yağının dışarı sızmasını engeller.

Silindir Kapak Contası Görevi Nedir?

Silindir kapak contasının yanması aracınızın motorunda ciddi hasarlar meydana getirebilir. Motor bloğunda ve silindir kapağında su ve yağ kanalları bulunur, soğutma suyu ve yağ bu kanallarda dolaşmaktadır.
Soğutma suyu motor bloğu ve silindir kapağını soğuturken yağ da motor parçalarını yağlamaktadır. Motor bloğu ve silindir kapağı birleştirilirken araya conta konulur. Bu conta suyun yağa, yağın suya ve hem yağ hem de suyun silindirler içerisine sızmasını engeller.

Conta Yanması Nasıl Anlaşılır ?

Silindir kapak contası ısıya dayanıklı bir malzemeden üretilse de, soğutma sisteminde meydana gelen arızalar neticesinde motor bloğu ve conta aşırı ısınır. Bu yüksek sıcaklıkta motor çalıştırılmaya devam edilirse conta yanar ve özelliğini yitirir. Bu durumda su yağa, yağda suya karışabilir, yada su ve yağ yanma odasına sızabilir. Eğer genleşme su kabında yağ görünürse suya yağ karışıyor demektir. Yağa su karışırsa yağ özelliğini yitirir ve işlevini yerine getiremez. Bu da zamanla motor parçalarının ciddi zarar görmesine neden olur. Eğer silindirlerdeki yanma odasına su sızarsa bu durumda egzozdan beyaz duman çıkar. Silindirlere yağ sızarsa motor yağ yakar ve egzozdan mavi duman çıkar.

Bu tür bir durum ile karşılaşmanız durumunda en hızlı şekilde aracınızı servisimize getirmeniz gerekmektedir.

Tags: , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...