Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Direksiyon Titremesi Neden Olur?

Direksiyon Titremesi Neden Olur?

Araçlarda  genellikle jant ve lastik sorunlarından kaynaklı yada ön takım parçalarından kaynaklı  titreme problemleri ortaya çıkabilmektedir. Peki arabada direksiyon titremesi neden olur?

Arabanın direksiyonu titriyor sorunu yaşayanlar aşağıda söz konusu arızanın olası nedenleri ve çözümleri mevcuttur.

90 – 100 Km’den Sonra Direksiyon Titremesi

  • Balans Bozukluğu, Genellikle bu tip hızlandıkça artan direksiyon titreme sorunları aracın balans ayarından kaynaklı problemlerden ortaya çıkmaktadır. Aracınızın lastiklerinin balans ayarlarının olup olmadığını kontrol ettirin. Eğer balasn bozuk ise ayar yapıldığında söz konusu arıza düzelecektir.
  • Lastik Taban Bozukluğu, Bazı durumlarda lasitklerin dişleri ve görüntüsü oldukça sağlam ve yeni görünse de tabanında milimetrik bozukluklar olabiliyor. Bu gibi durumlarda araç hızı arttıkça (120 Km’den Sonra Direksiyon Titremesi) belirginleşerek direksiyon titremesi ve aracın kapma yapması gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bir lastikciye giderek lastiklerin taban ve yanak kısımlarında bozukluk olup olmadığını kontrol edin.

Bazı durumlarda bu arıza sürekli olarak ortaya çıkabilir. Yada gaza basınca kesilen fakat kompresöre bindiğinde yada boşa atıldığında artan titreme sorunlarına yol açabilir. Bu gibi arızalara ait bilgiler de diğer başlıkta incelenmiştir.

Sürekli Direksiyon Titremesi Ön Ön Kısmında Sallaması

  • Motor Yada Şanzıman Kulağı Kopması, Biraz ilginç bir neden gibi gelebilir fakat şanzıman kulağı yada motor kulağı kopması durumunda söz konusu direksiyon titremesi oluşabilmektedir. Bunun nedeni aks milinin kulağın üstünde bulunan bir bölümden geçmesidir. Kulak kopuk olduğunda aks milinin sarsıntılı dönmesine neden olur. Bu durum da aracın ön kısmında sallantı ve direksiyon titremesine neden olacaktır. Yandaki resimde motor alt kulağının yanında bulunan boşluk aks için boşluktur. Bu fotodan bu kulağın kopması durumunda nasıl ön düzeni etkilediğini görebilirsiniz.
  • Ön Takım Arızaları, Araçta rot başı, rot mili, z rot, tabla fişekleri gibi parçalardan kaynaklı olarak oluşan boşluklar, aracın hızı arttıkça tekerleklerde salınımın artmasına neden olur. Bu salınım araç içinde direksiyon titremesi şeklinde hissedilir. Bir ön takım kontrolü yaptırarak aracınızda var olan sorunlu parçaları öğrenebilirsiniz. Bu parçalarda tekerin dönüşüne direkt olarak etki edecek boşlukların olup olmadığını bir rot balans ustası size söyleyecektir.
  • Jantlarda Yamukluk ve eğrilme, Bazen sert kasislere girmek veya alınan darbeler, jantın bir bölümünün eğrilmesine neden olabilir. Bu eğrilme lastik balansının değişmesine neden olacaktır. Jant düzelmeden balans tutmaz. Bu gibi sorunlar nedeni ile de arabanın direksiyonu titriyor şikayetleri ortaya çıkabilir. Özellikle de dayanıksız saç jant veya bilindik markaların ünlü jantlarının Çin malı replika ürünlerinde sıklıkla karşılaşılmaktadır. Jantlarınızı bir lastikçiye giderek kontrol ettirebilirsiniz. Bazen gözle fark edilemeyecek kadar küçük eğrilikler oluşabilmektedir.

Bu durumlar haricinde de titreme sorunlarına yol açabilecek ender durumlar oluşabiliyor. En doğru tespit için servisimizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca aracı bu şekilde kullanmaya devam etmek de oldukça risklidir. Sürüş güvenliğini bozduğu için ani savurmalar, direksiyon hakimiyet zorluğu gibi birçok can güvenliğini tehdit eden sonuçlara neden olabilir.

Tags: , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...