Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Dizel Araçlarda Stop Ederken Sarsıntı Yapmasının Nedeni Nedir?

Oto Bakım Servisi


Dizel aracınız sarsıntılı bir şekilde stop ediyorsa nedeni yüksek olasılıkla emme manifoldu klapesinin arızalı olması olabilir.

Dizel motorlu araçlar sürekli düşük kalite yakıt karışımıyla çalışır. Dizel motorlarda bir havanın ayarlanması için gaz kelebeği bulunmaz. Bu sebeple kontağı kapatıp aracı stop ettiğinizde kısa bir süre daha çalışıp sarsıntılı bir şekilde stop ederler. İşte bu sarsıntılı stop etmeyi önlemek amacıyla dizel motorların emme manifoldu girişinde bir  açılır kapanır kapak yani klape bulunur. Kontak kapatılarak araç stop edildiğinde bu kapak kapatılarak silindirlere giden hava kesilir ve aracın sarsıntısız bir şekilde stop edilmesi sağlanır. Bu klape arızalanırsa araç stop ettiğinde kapanmaz ve motor sarsıntılı bir şekilde stop eder. Bu klape Emme manifoldu kelebeği  dizel partikül filtresi çalışırken de hava girişini kısıtlamaya yarar. Klape arızalandığında bu sistemler devre dışı kalabilir. Dizel aracınız sarsıntılı bir şekilde stop ediyorsa servisimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Tags: , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...