Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Dizel Partikül Filtresi Nedir? Dizel Partikül Filtresi Nasıl Temizlenir?

Oto Bakım Servisi

DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİ NEDİR?

Euro 4 araçların bazılarında, Euro 5 ve 6 araçların tümünde bulunan dizel partikül filtresi, emisyon standartlarını karşılamak için geliştirilen bir parçadır. Yapı olarak bal peteğine benzeyen bu filtre, egzoz daki çevreye zararlı katı partikülleri tutar ve bünyesinde hapseder. Ancak filtrede tutulan bu partiküllerin seviyesi zamanla artar ve tıkanma gibi sebeplere yol açabilir. Basınç sensörleri dizel partikül filtresindeki kurum tortusunun seviyesini ölçer ve filtrede kritik kurum seviyesi teşhis edildiğinde ve uygun koşullar da oluşmuş ise rejenerasyon işlemi başlar.

DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİ NASIL TEMİZLENİR?

Dizel araçlarda dizel partikül filtresi tıkandığı-dolduğu zaman motor arıza ışığı yanar. Dizel partikül filtresi uyarısı alındığında araç uzun yolda yüksek motor devrinde minimum yarım saat kadar kullanılmalıdır. Bu durumda servisimiz ile iletişime geçebilir, Dizel Partikül filtresi temizliğini yaptırabilirsiniz.

Dizel partikül filtresi uyarı ışığı yandığında temizleme işlemi yapılmazsa filtre doluluğu artar ve bir süre sonra motor gücü motor beyni tarafından düşürülür. Aracınızın çekişi düşer. Bu yüzden arıza ışığı yandığında partikül filtresi temizleme işlemi yapılmalıdır. Aksi takdirde filtre iyice dolarsa temizlenemez hale gelebilir ve değişim gerekir.

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...