Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Dizel Yakıt Basınç Sensörü Arızası Belirtileri Sebepleri Çözümü

Oto Bakım Servisi

Dizel Yakıt Basınç Sensörünün arızalanması durumunda motor çalışmayacaktır. Dizel araçlarda yakıt, pompa vasıtasıyla depodan emilir ve yüksek basınç pompasına gönderilir. Bu pompa yakıtı basınçlandırarak Rail Borusuna gönderir ve Rail Borusu da enjektörleri besler. Bu yüzden Rail Borusunda sürekli belli basınçta yakıt bulunması gerekir. Rail borusundaki basınç bir sensör vasıtasıyla ölçülür ve ECU ‘ya bildirilir. Eğer bu sensör arızalanırsa ECU yakıt basıncını okuyamaz ve yakıt basıncını ayarlayamaz. Bu arıza sonucunda motor arıza lambası yanar. Motor stop eder ve çalışmaz. Bazı araçlarda ise motor arıza modunda düşük motor gücüyle çalışabilir.

Genellikle sistemde yakıt kaçağı olduğu durumlarda da bu arızayla karşılaşılması yüksek olasılıktır.  Bu tip bir arızadan şüpheleniyorsanız servisimize gelerek arızanın kaynağını aracı bilgisayara bağlanarak arızanın tespiti sonrasında gerekli bakım ve onarım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...