Posted by Oto Bakım Servisi Genel

EGR Valfi Nedir? Ne İşe Yarar? Arızası Nasıl Anlaşılır?

Oto Bakım Servisi

EGR Valfi Arızasını Anlamanın Yolları

EGR Valfi, zamanla yıpranma kaynaklı meydana gelen kurum, kirlenme vs. gibi durumlar nedeniyle aracın performansının düşmesinden, arızalanmasına kadar birçok riske neden olabilir. Peki araçlardaki EGR valfi arızası nasıl anlaşılır?

 

EGR Valfi Arızası Nasıl Anlaşılır?

  • Sürüş sırasında araç motorunda olağan dışı olarak beklenmedik sarsıntılar yaşanması ya da motorun hiç çalışmaması, aracın EGR valfin de bir problem olduğunun habercisi olabilir.
  • Seyir halindeyken aracın çekiş gücünün düşmesi veya egzozdan siyah duman gelmeye başlaması gibi durumlar da EGR valfinin doğru çalışmadığının göstergesi olabilir.
  • Aracınızın daha öncekinin aksine, beklediğinizden daha fazla yakıt tükettiğinden şüpheleniyorsanız yine EGR valfinde bir problem olduğunu düşünebilirsiniz.
  • Yanma odalarında yanmamış oksijieni kullanılabilir hale getirmesi nedeniyle araç performansını yükselten EGR valfi, kirlenmesi ya da arızalanması halinde, sürüş sırasında araç gaz pedalından ayağın çekilmesiyle birlikte motorda teklemeye neden olabilir.

 

EGR Valfi Temizliği Nasıl Yapılır?

EGR valfi temizliğinin ciddi bir ustalık işi olduğu unutulmamalı. Doğru yapılmayan temizliğin ya da söküm ve yeniden takma işlemlerinin araçta çok ciddi problemlerin oluşmasına neden olabileceği göz önünde bulundurulmalı.

Bu nedenle EGR valfinde problem olduğunu düşüyorsanız servisimize  başvurulması doğru bir davranış olacaktır.

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...