Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Ehliyet Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Oto Servis

Eski tip bir ehliyete sahipseniz yeni çipli ehliyete geçme zorunluluğundan dolayı da ehliyet yenilemeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Peki, bu işlemi en hızlı ve kolay biçimde nasıl gerçekleştirirsiniz?

Ehliyet Neden Bu Kadar Önemli?

Kara yolunda motorlu taşıt kullanmak isteyen herkes gibi siz de sürücü belgesine sahip olmak zorundasınız. Yasal bir zorunluluk olmasının dışında kaza anında kan grubu ve kimlik tespiti gibi önemli işlemlerde kullanılması amacıyla yani sağlık ve güvenliğiniz için de ehliyetinizi mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Ayrıca sürücü belgelerinin üzerinde bulunan ehliyet numarası, sürücülerin cezalarının işlenmesi ve değerlendirilmesi konusunda da görev üstleniyor. Trafiğe çıkmak için taşınması zorunlu olan ehliyetin kaybolması ya da yıpranması durumunda ise yenileme işlemlerinin ertelenmeden yapılması şart.


Yeni Tip Ehliyete Geçmek Zorunlu mu?

2016 yılından beri yeni çipli ehliyetler sürücülere veriliyor. Bu durum da eski tip ehliyeti olanların akıllarında “Ehliyet yenileme zorunlu mu?” sorusunun belirmesine neden oluyor. Hem söyleyelim: 13 Aralık 2020 tarihine kadar eski tip ehliyetinizi kullanabilirsiniz, fakat bu tarihten sonra yeni tip ehliyet kullanmak zorundasınız. Yani, evet, belirtilen sürücü belgesi yenileme süresi doğrultusunda ehliyet yenilemek zorunlu.


Ehliyet Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Eski tip ehliyetinizi yeni tip ehliyet ile değiştirmek ya da kayıp, çalıntı durumlarında yeni bir ehliyet çıkarmak için ödemeniz gereken tutarlar farklılık gösteriyor.

 • Eski tip ehliyetini yenilemek isteyenler: 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL hizmet bedeli)
 • Eski tip ehliyetini kaybeden ya da çaldıran ve yeni ehliyet çıkarmak isteyen: 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL hizmet bedeli)
 • Yeni tip ehliyetini kaybeden, çaldıran ya da yenilemek isteyenler: 196 TL (166 TL değerli kağıt bedeli, 30 TL hizmet bedeli)


Ehliyet Yenileme Belgeleri Nelerdir?

Eski tip ehliyetinizi yenilemek ya da kayıp, çalıntı durumunda yeni bir ehliyet çıkarmak için “Yeni ehliyet nasıl alınır?” sorusunun cevabını merak ediyor olabilirsiniz. Bu süreç aslında oldukça kolay. Ehliyet yenileme işlemleri için aşağıdaki belgeleri eksiksiz bir şekilde toplamanız ve bu belgeler ile başvuru yapmanız gerekiyor.

 • Eski ehliyetiniz
 • Nüfus cüzdanı, pasaport veya avukat kimliği
 • Sürücü sağlık raporu (Aile hekimleri, devlet hastaneleri, özel sağlık poliklinikleri veya özel hastanelerden ehliyet değiştirme işlemi için sağlık raporu alabilirsiniz.)
 • Ehliyet yenileme ücretinin ödendiğine dair banka dekontu
 • 2 adet biyometrik vesikalık fotoğraf
 • Kan grubunuzu belirten hastaneden ya da Kızılay’dan alınmış yazılı beyan
 • Eski sürücü belgesi değiştirme talebiniz varsa bu talebi belirten bir dilekçe (Bu dilekçeyi başvuru yapacağınız noktalarda bulup doldurabilirsiniz.)


Ehliyet Nasıl Yenilenir?

 • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesinden ya da ALO 199’u arayarak ehliyet yenileme randevusu alabilirsiniz. Sürücü belgesi randevusu olmadan gitmeniz halinde öncelikle randevulu kişilerin işlemlerinin yapılacağını göz önünde bulundırmanız gerekiyor. Randevulu başvurularda süreç hızlı işlediği ve bekleme süresi azaldığı için online ehliyet randevusu almak daha faydalı ve pratik olacaktır.
 • Anlaşmalı bankalara ehliyet yenileme ücretini ödemelisiniz.
 • Yetkili kuruluşlardan sağlık raporu almalısınız.
 • Ehliyet yenileme için gerekli olan belgeler eşliğinde Nüfus Müdürlükleri’ne gidip gerekli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.


Ehliyetinizi Kaybettiğinizde ya da Çaldırdığınızda Ne Yapmalısınız?

Ehliyetiniz çalındığında ya da kaybolduğunda söz konusu ehliyet ile ilgili gazete ilanı vermeniz tavsiye ediliyor. Bu zorunlu bir adım olmasa da sizin adınıza işlem yapılması halinde doğabilecek durumlarla ilgili sorumluluk almamak istiyorsanız bu bildirimi gerçekleştirmelisiniz. Ayrıca Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne gidip ehliyetinizin çalındığını ya da kaybolduğunu da belirtebilirsiniz. Bu sürecin ardından ehliyet yenilemek için gerçekleştirmeniz gereken adımları uygulayabilirsiniz.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...