Posted by Oto Bakım Servisi Genel

En Az Arıza Yapan Otomobil Markaları Açıklandı!

Oto Bakım Servisi

J.D. Power, her yıl düzenlediği araştırmalarla en sorunsuz araçları ve markaları belirlemeye çalışıyor ve bunu yaparken de çeşitli yöntemlere başvuruyor. Tabii ki burada en önemli nokta, kullanıcı deneyimi oluyor. Herhangi bir araca 1 ile 3 yıl arasında sahip olan İngiliz kullanıcılara çeşitli sorular yöneltiliyor. Sorular arasında “Aracınız kaç kere arıza yaptı?” sorusu da yer alıyor. Her 100 kullanıcıdan gelen cevaba göre markanın arıza ve sorunları öğreniliyor. Örneğin bir markanın 100 kullanıcısı da “2 kez sorun yaşadım.” diyorsa ortalama olarak 100 araç başına arıza sayısı 200 oluyor. Daha sonra da 100 araca göre ortalama sorun ya da arıza sayısına göre en başarılı araba markaları belirleniyor.

Araştırmanın sonuçlarına göre her geçen yıl ortalama arıza sayısı azalıyor. Örneğin geçtiğimiz yıl 100 araç başına 131 arıza söz konusuydu; ama bu yıl sayı 124’e gerilemiş durumda. Yani her araç ortalama 1.24 kere arıza veriyor ve bu hala çok yüksek. Listenin tepesinde yer alan 10 araba markası ise şöyle;

Oto Bakım Servisi

Kaynak: J. D. Power

Listede Hyundai Grubu, PSA Peugeot Citroen Grubu ve Volkswagen Grubu’nun başarısı göze çarpan ilk detay. Gruba ismini verip listenin tepesinde yer alan Hyundai ve 3. sırada yer alan KIA sayesinde Hyundai Grubu göz dolduruyor. Hyundai, araç başına 0.78 gibi oldukça başarılı bir istatistiğe sahip. Yani bir başka deyişle Hyundai’nin hiç arıza yapmayan araçları mevcut. PSA Peugeot Citroen Grubu ise ülkemizde Opel adıyla satılan Vauxhall ve Peugeot markaları ile ilk 10’daki yerini alıyor. Volkswagen Grubu ise Volkswagen markası ile ilk sıralarda yer almasa bile Skoda ve SEAT markaları ile ilk 10’da yer alıyor.

Segmentlere Göre En Başarılı Modeller

Segmentlere göre en başarılı araçlar incelendiği zaman Hyundai ve KIA’nın, bir başka deyişle Hyundai Grubu’nun başarısı görülüyor. Hyundai 4, KIA ise 2 araç ile listeye giriyor ve böylece 7 kategoride 20 araç arasına toplam 6 model sokuyor. Bu iki marka dışında ise Volkswagen Grubu’nun 3 ve PSA Peugeot Citroen Grubu’nun ise 3 aracı listede yer alıyor. Sınıflara göre en başarılı arabalar ve bu arabaların özellikleri şöyle:

A Sınıfı: Hyundai i10

Hyundai, küçük boyutlu araçlar konusunda bir hayli iddialı ve bu iddiasını “Büyük Olma, Büyük Yaşa” sloganıyla ortaya koyuyor. Hyundai i10, küçük boyutları ve küçük motor hacmi ile şehir içerisinde kolay manevra ve park imkanını ile düşük yakıt tüketimini bir arada sunuyor. Hyundai i10; 1.0 litrelik benzinli motoru ile 67 beygir güç ve 93 Nm tork, 1.2 litrelik benzinli motoru ile ise 87 beygir güç ve 120 Nm tork üretebiliyor.

B Sınıfı: Peugeot 208

Ülkemizde de bir hayli sevilen ve kullanılan araçlardan olan Peugeot 208, PSA Peugeot Citroen Grubu’nun üzerine titrediği modeller arasında da yer alıyor. Tüm bu çabaların karşılığı olarak Peugeot 208, 4 farklı donanım seviyesi ve 3 farklı motor seçeneği ile sunuluyor. Araç özellikle hız sabitleyici ve i-Cockpit gibi donanımların öne çıktığı GT Line versiyonu ile çok seviliyor. 1.2 litrelik benzinli motora sahip olan Peugeot 208 GT Line, 110 beygir güç ve 205 Nm tork üretiyor.

C Sınıfı: Skoda Octavia

Türkiye’de station wagon otomobiller sık tercih edilmiyor, ama Avrupa için bundan söz etmek pek mümkün değil. Skoda Octavia hem station wagon hem de sedan versiyonları olması nedeniyle tercih ediliyor. Aracın bir başka öne çıkan noktası ise Volkswagen’in güçlü motor teknolojisini nispeten ucuz fiyata sunması olarak gösteriliyor. Örneğin Skoda Octavia, 1.0 litrelik benzinli TSI motoru ile 115 beygir güç ve 200 Nm tork üretiyor.

D Sınıfı: Vauxhall Insignia

Vauxhall, Opel’in İngiltere’de kullandığı isim dersek yanlış olmaz. Neredeyse tüm modeller, Avrupa’nın kalanında Opel adıyla satılıyor. Insignia da bu araçlardan sadece biri. Station wagon ve sedan kasa seçeneklerine sahip olan, Insignia’nın 1.5 litrelik benzinli motoru, 140 beygir güç ve 250 Nm tork üretiyor. Aracın ülkemizde yer alan versiyonu için Insignia incelememizi de okuyabilirsiniz.

E Sınıfı: Mercedes E Serisi

Kimileri onun için seri üretim otomobilin zirvesi, kimileri ise en konforlu araç diyor. Mercedes’in segmenti ile aynı ada sahip olan E Serisi’nin tarihi bir hayli eskiye dayanıyor. 2018 yılında İngiltere’de aracı kullananlara göre ise Mercedes E Serisi, E sınıfı otomobiller arasında en az sorun yaşatan araç. Bir insanın araçtan isteyebileceği her türlü donanıma sahip. 12.3” büyüklükte gösterge alanı, 64 farklı renk verebilen ambiyans ışıklandırma ya da 20″ büyüklüğünde tekerlekler, donanımlardan ilk akla gelenler oluyor. Bunun dışında 4.0 litrelik V8 motora sahip olan Mercedes AMG E 63 modeli, 612 beygir güç üretiyor.

Kompakt SUV: Volkswagen Tiguan

Volkswagen’in sevilen araçları arasında yer alan Tiguan hem geniş gövdesi hem de konforu ile öne çıkıyor. 5 kapısı ve 7 kişilik oturma düzeni bulunan Tiguan, 2.0 litrelik TDI dizel motoru ile 240 beygir güç üretebiliyor. Markanın sevilen aracının içerisinde adaptif hız sabitleyici, park asistanı, şerit takip asistanı, Apple CarPlay ve Android Auto bağlantıları ile sesli kontrol sistemi, ilk göze çarpan donanımlar arasında yer alıyor.

Küçük SUV: Skoda Yeti

Skoda’nın sevilen modeli Yeti, 5 kişilik oturma düzeni ile çok seviliyordu. Ancak markanın farklı SUV modelleri çıkarması nedeniyle üretimi sona erdi. EuroNCAP’ten 5 yıldız almayı başaran Yeti; otomatik park asistanı, navigasyon sistemine sahip 6,5” renkli dokunmatik ekran, elektrikli olarak ayarlanabilen aynalar gibi donanımlara sahip. Araç 1.6 litrelik dizel TDI motoru ile 103 beygir güç ve 250 Nm tork üretebiliyor.

 

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...