Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Engelli Araç Alımı Nedir? ÖTV Muafiyeti ve ÖTV İndirimi

Engelli Araç Alımı Nedir?

Engelli Araç Alımı Nedir?

Engelli bireylere Özel Taşıt Vergisi indirimi ve Özel Taşıt Vergisi indirimi muafiyet hakkı tanınmaktadır. Sağlıklı kişilerin ödemek zorunda olduğu ÖTV üzerinden engelli bireylere indirim veya muafiyet sağlanır. Kişinin indirim mi yoksa muafiyet mi alacağını engel seviyesi ile belirlenir ve şartlar buna göre değişmektedir.

ÖTV (Özel Taşıt Vergisi) Muafiyeti

2018 de yürürlüğe giren yasa ile engeli %90 ve üzeri olan bireyler bu durumu raporla kanıtlayarak özel tüketim vergisinden muaf olarak bir otomobil satın alabilmektedirler. Kişinin bu raporu alabilmesi için ağır engelli kategorisine girmesi gerekir ve buu kişinin ihtiyaçlarını kendi kendine karşılayıp karşılayamadığına bakılarak hastaneler tarafından verilmektedir.

ÖTV (Özel Taşıt Vergisi) İndirimi

Araç almak için engelli raporu en az %40 olması gerekmektedir.

Peki Engelli Araç Alımı Şartları Nelerdir?

Engelli adına araç alımı yapacak kişinin B sınıfı ehliyeti olması gerekmektedir. Engelli aracı kendi adına alacaksa, mesela ortopedik engelli araç alımında, kişinin yalnızca engelli vatandaşlarımızın alabildiği H sınıfı ehliyete sahip olması gerekir. Alacağınız aracın kayıt altında daha kolay tutulabilmesi için aracın sıfır olması gerekmektedir.

Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar

Engelli araç almak için 2 evrak gerekmektedir.

  • Tam teşekküllü bir hastaneden alınacak kişinin araba kullanma durumu.
  • Engel statüsünü belirten engelli raporu ve ehliyet.

Engelli İndirimiyle Başkasına Araç Alınabilir Mi?

Engelli indirimiyle başkasına araç alınamaz. %90 ve üzeri engel durumunda sizin yerinize başkası araç alabilir. Bu durumda 3.derece akraba kısıtlama şartı vardır.

Engelli İndirimiyle Aldığım Arabayı Satabilir Miyim?

Alınan araç 5 yıl süreyle satılamaz.

Tags: , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...