Posted by Oto Bakım Servisi Genel

ESP (Elektronik Stabilite Programı) Nedir? Nasıl Çalışır?

ESP Nedir?

ESP aracın ani manevralar sonucu savrulmasını engelleyen ve aracı yolda tutan sisteme denilmektedir. Elektronik Stabilite Programı’nın kısaltması ESP‘dir.

Aracınızdaki ESP, ABS  ve ASR gibi iki farklı aktif güvenlik sistemiyle beraber sürüşü daha güvenli hale getirir. ABS ve ASR kontrolsüz dikine hareketlere müdahale ederken, ESP kontrolsüz yanal hareketlere müdahale eder. Böylece sürüş daha güvenli hale getirilir. Araçlarda ABS sistemi 4 tekerleğe farklı oranda frenleme sağlayabilir. ASR sistemi de patinaja düşen tekerleği sensörler vasıtasıyla algılayarak o tekerleğe frenleme yaparak ve motor gücünü düşürerek müdahale edebilir ve tekerleğin patinaja düşmesini engelleyebilir.

Viraja aşırı hızlı girme ve ya aracın önüne çıkan bir engele çarpmamak için yapılan ani direksiyon manevrası sonucu araç savrulabilir. Bu durumda ESP sistemi devreye girer ve aracın ani manevralar sonucu gerçek rotasından çıkmasını, savrulmasını engeller ve aracı yolda tutar. Bunu yaparken araçta bulunan tekerlek hız sensörleri, yanal kayma sensörü, yalpalama oranı (sapma oranı) sensörü, direksiyon açısı sensörü gibi sensörlerden gelen verileri kullanır. Savrulma anını algılar ve doğru zamanda doğru tekerleğe frenleme yaparak aracı yolda tutar.

Bazı araçlara ESP devre dışı bırakılabilir. Bu durumda aracın güvenliği tamamen sürücüye bırakılmış olur.

Tags: , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...