Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Euro NCAP Nedir? Euro NCAP Testleri Nasıl Yapılır?

Euro NCAP Nedir?

Avrupa Yeni Araba Değerlendirme Programı (European New Car Assessment Programme), Avrupa pazarındaki otomobillerin güvenlik performanslarının değerlendirilmesi düşüncesiyle 1997 yılında Taşımacılık Araştırma Laboratuvarı ve Birleşik Krallıklar Taşımacılık Departmanı tarafından kuruldu.

Avrupa Yeni Araba Değerlendirme Programı amacı farklı kategorilerdeki araçları, zaman içinde gerçekleşen binlerce kazadan elde edilen verilerle oluşturulmuş istatistiklere göre şekillendirilmiş bir dizi teste sokulmaktır. Farklı testler ile denen her araç testler neticesinde belirli bir puan alır. Tüm puanlar sonuç olarak aracın 5 yıldız üzerinden değerlendirilen bir sistemdeki derecesini belirler. Euro NCAP testleri araçların sınıfları gözetilmeksizin uygulanmaktadır. Testlerdeki çarpışma elemanları, hızları, darbe bölgeleri sınıftan sınıfa farklılık göstermez.

Buradaki temel amaç aracın sınıfı ne olursa olsun sürücü, yolcu ve yaya için aynı derecede güvenilirlik ölçümü sağlamaktır.

Tags: ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...