Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Fren Balatası Nedir? Ne İşe Yarar? Ne Zaman Değişir?

Oto Tamirci

Fren balatası ne işe yarar ?

Fren Balataları aracın durmasını sağlayan en önemli ve hayati parçalardan biridir.

Fren balatası arızasının belirtileri nelerdir ?

Bittiği zaman araçta  metal sürtünme sesi çıkarır. Bu ses aşınma durumuna göre değişiklik gösterebilir. Bazı araçlarda ince tiz bir ses çıkarır yada saç sürtme sesi çıkarır.2005 ve daha yeni modellerde kadranda uyarı ışığı yanar. Bu ikaz el freni çekildiğindeki yanan ışıktır. El frenini bıraktıktan sonra sönmez yanmaya devam eder.

Fren balatası ne zaman değişmesi gerekir ?

Değişme süresi kişinin kullanımına göre değişir. Ön fren balataları 10.000 km ile 20.000 km arası değişmesi gerekir. Arka fren balataları 15.000 ile 30.000 km arası değiştirilmelidir. Otomobiliniz, en yüksek hızda seyrederken fren balataları en yüksek performansı göstermelidirler. Bu, motor gücünün altı katı kadar bir güç anlamına gelir. Fren balataları kızgın kor haline gelse bile gerekli fren gücünü sağlamaya devam edebilmelidir.

Fren balatarı değişmez ise ne gibi sorunlar çıkarır ?

Fren balataları değişmez ise aracın freni sağlıklı işlevini yerine getiremez. Fren diskine zarar verir. Fren diskleri 40.000 ile 50.000 km arası değişmesi gerekirken erken yıpranmadan ötürü daha önce değiştirilir. Marka ve modele değişkenlik göstermekle birlikte 100 tl den başlayıp 1000 tl ye kadar artan fazladan masraf açar.

Fren balatalrının ücreti ne kadardır ?

Marka ve modele göre değişkenlik gösterdiği için Oto Bakım Servisimizi arayak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...