Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Frenden Ses Gelmesinin Sebepleri ve Çözümleri Nelerdir?

Oto Bakım Servisi

Frene bastığınızda ses geliyorsa balatalarınızı ve disklerinizi kontrol etmeniz gerekir.

Balatalardan Ses Gelmesi

Frenden ıslık sesi gelmesidurumunda elbette ilk yapılacak şey, aracı yetkili servise götürmektir. Serviste araç liftle yukarı kaldırılır, tekerlekleri sökülür ve fren balataları kontrol edilir. Genelde sesin gelmesinin nedeni, fren balatalarının bitmiş olmasıdır.

Çoğu durumda ise fren balatası tam bitmemiş ama sürtünmeden dolayı sertleşmiş durumda olur. Sertleşen balata da diske baskı uyguladığından ses gelmesine yol açar. Balataların sertleşmesi, kullanılamaz oldukları anlamına gelmez. Sadece ses oluşumundan rahatsızsanız balataları değiştirebilirsiniz ama yeni taktırmış olacağınız balatalar da kısa zamanda diskin şeklini alacağından, yine ses oluşumunun meydana gelmesi yüksek ihtimaldir. Bu durumda fren disklerini de değiştirmeniz gerekir.

Arabanız Japon ise Dikkat!

Japon arabalarında kablolu balata seviye ölçer yoktur; bunun yerine diske yakın sac parça bulunur. Balata seviyesi düştükçe sac parçası diske yaklaşır, bittiğinde ise ses çıkararak sizi uyarır. Yani Japon yapımı arabalarda frenden ses gelmesinin nedeni, büyük ihtimalle balataların tamamen bitmiş olmasıdır.

Kısacası frenden çok rahatsız etmeyecek şekilde kısık bir sesin gelmesi ciddi bir sorun değildir. Aracınızı yetkili servise götürerek balataları ve disk sistemini kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...