Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Gizlenmiş Radarların Yazdığı Trafik Cezasına İptal Kararı

Gizlenmiş radar'ın yazdığı trafik cezasına iptal

Sulh ceza hakimliği tarafından, trafikte hız limitini aştığı gerekçesiyle kesilen para cezasını, aşağıdaki maddeye dayandırarak iptal etti.

Mahkeme verdiği kararda aynen şu şekildedir;

Öncelikle kişilerin can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla yapılması gereken trafik denetimlerinde, yol kullanıcılarına ceza vermek amacıyla bilgilendirme yapmadan kural ihlali yapmasını beklemek, trafik kurallarının konuluş amacına uygun olmadığı gibi araç sürücülerine tuzak kurulması anlamına gelecektir ki bu durum da çağdaş hukuk devleti ilkeleriyle bağdaşmaz ve kabul edilemez.”

“Bu kararla birlikte tuzak radar olarak adlandırılan ve radar aracının görünmediği (virajlı ve eğimli yollar) ve radar uyarı levhası konulmadan kesilen trafik cezalarının iptal edilmesinin önü açıldı.”

Yukarıdaki karar göre bundan sonra hız limitini aştığı için bir vatandaşa kesilen para cezası, radar aracının karayolu üzerinde kolayca görülebilecek şekilde konuşlanmadığı ve yolda radar levhası bulunmadığı gerekçesiyle ceza kesilemeyecektir.

Tags: , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...