Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Hararet Yapan Araca Nasıl Müdahale Edilmelidir?

Hararet Yapan Araca Nasıl Müdahale Edilmelidir?

Hararet Nasıl Anlaşılır?

Araç motorunun sıcaklığının normalin üstü bir şekilde artması ve bunun fark edilmemesi üzerine, belli bir süreden sonra aracın motor aksamından ve su haznesinden buhar çıkmaya başlar. Bu durum, aracın ısısının yükseldiğinin yani hararet yaptığının en önemli göstergesidir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında yapılması gereken ilk şey aracı müsait bir yere çekerek durdurmaktır.

Arabalar Neden Hararet Yapar?

Radyatör suyunun azalması arabanın hararet yapmasının başlıca nedenlerindendir. Termostatın ve radyatör peteklerinin arza yapıp tıkanması, motor yağının seviyesi altında azalması, vites ve hızda gidilmemesi, otomatik fanların arza yapması, motor soğutma sularının tıkalı bir şekilde olması gibi nedenleri olabilir. Bu nedenler doğrultusunda aracınızı kendi başınıza değil de servisimizden yardım almanız en sağlıklı sonucu elde etmenizi sağlayacaktır. Çünkü olası sorunlara yol açmamak adına her zaman araç arıza yaptığında uzman bir kişiden destek almak her zaman uygun olacaktır.

Hararet Durumunda Yapılması Gerekenler

Araç stop edilir ve motorun soğuması, dinlenmesi beklenir. Fakat hararet anında yapılan en önemli yanlışlardan biri de radyatör kapağının anında açılmasıdır. Radyatörde yüksek sıcaklık ve basınç olduğundan ötürü bu durum araç sürücüsüne zarar verebilir. Bu hareketten kesinlikle kaçınılmalıdır. Yalnızca motor soğuduktan sonra ve radyatör aksamının da sıcaklığı düştükten sonra radyatör kapağı açılıp su seviyesine bakılabilir. Arabanın motoru, klima kullanıldığından dolayı suyu çekmiş ve bundan ötürü de hararet yapmış olabilir. Bu da bir olasılıktır. Eğer böyleyse radyatöre su eklenip bu sorun ortadan kaldırılabilir.

Tags: , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...