Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Hibrit ve Elektrikli Otomobiller Arasında Ne Fark Var?

Oto Bakım Servis

Tasarruf, konfor, performans ve çevreci özellikleri ile hibrit ve elektrikli otomobiller; özellikle Avrupa’da çıkan ve gelecek yıllarda fosil yakıtla çalışan araçların kullanımını kısıtlayan yasalar nedeniyle sokakların hakimi olacak. Hal böyle olunca hibrit ve elektrikli otomobillere olan merak ve talep de artıyor. Bu nedenle hibrit ve elektrikli otomobillerle ilgili en önemli soruları yanıtladık.

Elektrikli Otomobil Nedir, Nasıl Çalışır?

Elektrik enerjisinin hareket enerjisine dönüşmesiyle hareket eden otomobiller, elektrikli otomobil olarak adlandırılıyor. Birçok farklı çeşidi bulunan elektrikli otomobillerin günümüzde iki türü gündemde kendine daha fazla yer buluyor. İlki ve daha yaygın olanı, bataryalı elektrikli otomobiller olarak adlandırılıyor. Bu araçlarda, batarya ve elektrik motoru olarak da bilinen indüksiyon motoru bulunuyor. Bataryadan alınan elektrik, indüksiyon motoru vasıtasıyla hareket enerjisine dönüşüyor ve araç hareket ediyor. Ülkemizde elektrikli otomobil denildiği zaman akla ilk gelen modeller ise Model X ve Tesla Model 3 .

Diğer popüler elektrikli araba çeşidi ise daha çok Uzak Doğulu üreticilerin geliştirdiği hidrojen yakıt pili (Fuel Cell) teknolojisiyle çalışan elektrikli otomobiller. Hidrojenli elektrikli otomobil olarak adlandırılan teknoloji, aracın içerisinde yer alan deponun hidrojenle doldurulması ve hidrojenin tepkimeyle aracı hareket ettirmesi prensibiyle çalışıyor. Ülkemizde hidrojenli araba denildiği zaman akla ilk gelen model ise Hyundai Nexo.

Hibrit Otomobil Nedir, Nasıl Çalışır?

Ağırlıklı olarak kimya ya da biyoloji gibi farklı alanların kullandığı bir kavram olan hibrit, birden fazla “şeyin” karışımı ile elde ediliyor. Arabalar açısından bakıldığı zaman ise hibrit, aynı araçta iki farklı motorun bulunması anlamına geliyor. Dünyada da hibrit araçlarda genellikle elektrikli ve benzinli motorlar birlikte kullanılıyor. Kısacası hibrit otomobil denildiği zaman akla; içerisinde hem benzinli hem de elektrikli motor ünitesi bulunan araç gelmeli. Hibrit otomobiller çalıştırıldığı zaman, batarya dolu ise düşük hız için sadece elektrikli motor kullanılıyor. Hız arttığı zaman ise benzinli motor devreye giriyor.

Hibrit ve Elektrikli Arabalar Arasındaki Temel Farklar Nelerdir?

Hibrit otomobiller ile elektrikli otomobillerin en temel farkı, çalışma prensipleri. Elektrikli otomobiller sadece elektrik motorundan güç alarak çalışıyor. Hibrit otomobillerin ise elektrikli motorları bulunuyor, ama bu motorlar sadece benzinli motora destek olmak için kullanılıyor. Bunun dışında da aralarında başka farklar da bulunuyor.

Hangi Markalar Üretiyor?

Elektrikli ve hibrit otomobillerin farkları arasında en önemli noktalardan biri kimlikleri Hibrit otomobilleri, genellikle uzun yıllardır var olan markalar üretiyor. Örneğin Toyota, Hyundai ve KIA gibi markalar, ürettikleri hibrit otomobiller ile günümüzde oldukça beğeni topluyor. Elektrikli araba üreten markaların büyük kısmı ise oldukça yeni. Örneğin elektrikli otomobil denildiği zaman akla gelen ilk markalardan olan Tesla Motors’un tarihi sadece 15 yıl. Tabii Tesla dışında Nissan, FIAT, Toyota, Hyundai, KIA, Renault ve Jaguar gibi markaların da elektrikli otomobilleri bulunuyor.

Elektrikli Arabalar Daha mı Hızlı?

Özellikle Tesla Motors’un geliştirdiği elektrikli otomobil modelleri, 0’dan 100 km/s hıza 5 saniyenin altında ulaşabilmeleri ile dikkatleri üzerinde topladı ve markayı bir anda yıldızlaştırdı. Peki, hibrit otomobiller ne kadar hızlı? Aslında hibrit otomobiller arasında da hızlı modeller yer alıyor. Son yıllarda sevenlerini memnun etmeyi başaran Honda’nın NSX modeli, 581 beygir güç üretebiliyor ve 308 km/s hıza ulaşabiliyor. Bir diğer spor araç olan BMW i8 ise hibrit motor ünitesine sahip. i8, 0’dan 100 km/s hıza sadece 4.4 saniyede ulaşıyor.

Elektrikli Otomobil mi, Hibrit Otomobil mi Daha Uygun?

Bugün için bakıldığı zaman hibrit otomobillerin çok daha uygun seçeneklere sahip olduğu görülüyor. Elektrikli otomobillerin çok büyük kısmının fiyatı yüksek. Örneğin Türkiye’de şu an için satılan en ucuz elektrikli araçların fiyatları 260 bin TL’nin üzerinde yer alıyor. Fakat hibrit otomobillerde durum farklı. Toyota’nın sevilen modeli CH-R Hybrid, 160 bin TL’ye satılıyor. Elektrikli araçlar, benzin ya da dizel kullanmadıkları için sürüş esnasında oldukça kârlılar, ama arada 100 bin TL gibi büyük bir fark olduğu için gerçekten kâr etmek için 10 yıl kullanmak gerekebilir.

Elektrikli Otomobiller Yolda Kalır mı?

Elektrikli otomobillerin bataryası tamamen bittiği zaman yolda kalmak mümkün. Hibrit otomobiller ise bataryaları bitse bile benzinli motorları ile hareket ediyorlar ve batarya da bu esnada tekrar şarj ediliyor. Tabii araçlar durmak için de bir enerji harcıyor. Elektrikli ve hibrit otomobiller, durmak için harcanan enerjinin önemli bir kısmını geri kazanıyor ve bataryalarını dolduruyor.

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...