Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Hız Koridoru (TEDES) Uygulamasında %10′ luk Hız Aşım Toleransı Uygulanıyor mu?

Oto Bakım Servisi

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), otoyolu kullanan sürücülere ortalama hız cezası uygulanabilmesinin, ancak ortalama hızlarının, giriş ve çıkış noktaları arasında kullandıkları taşıt cinsi için yönetmelikte tanımlanan hız limitlerini (yüzde 10 tolerans dahil) aşmaları halinde mümkün olduğunu açıkladı.

Karayolları trafik kanununun 51. maddesi aşağıdaki şekildedir.

Madde 51 – Sürücüler, aksine bir karar alınıp işaretlenmemişse yönetmelikte belirtilen hız sınırlarını aşmamak zorundadırlar. (Değişik:18/10/2018-7148/21 md.) Hız ölçen teknik cihaz veya çeşitli teknik usullerleyapılan tespit sonucu Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını; a) Yüzde ondan yüzde otuza (otuz dâhil) kadar aşan sürücülere 235 Türk lirası, b) Yüzde otuzdan yüzde elliye (elli dâhil) kadar aşan sürücülere 488 Türk lirası, c) Yüzde elliden fazla aşan sürücülere 1.002 Türk lirası idari para cezası verilir.

Bu maddeye göre hız koridoru uygulamasında %10’luk aşım toleransı uygulanmaktadır. Yani hız limiti 80 olan bir hız koridorunda %10’luk toleransla hız limiti 88 olarak uygulanmaktadır. Aksi bir durumla karşılaşırsanız mutlaka cezaya itiraz edebilirsiniz.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...