Posted by Oto Bakım Servisi Genel

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Oto Tamirci

Otomotiv sektörünün baş döndürücü hızla gelişmesi araçların çeşitlenip çoğalması ve alım satım ve noter masraflarının düşmesi ile araç almak ve satmak kolaylaştığı için ülkemizde her yıl yaklaşık milyonlarca araç el değiştirmektedir. Eski aracımızı satıp yeni araç almak artık gündelik hayatımızın olağan bir parçası haline geldi. Peki ikinci el araç alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle yapmanız gerekenlerin en başında profesyonel ve uzman kişilerden oto ekspertiz desteği almak olacaktır. Aracı almadan önce aracınızı Oto Bakım Servisine getirebilir  0216 330 50 81 telefon numarasından iletişime geçerek hızlı şekilde destek ve yardım alabilirsiniz. Uzun süre yatmış araçları alırken muhakkak az km de olsa motor bakımını yaptırın. Şehir dışından internet den satışı yapıp, hayırlı olsun dediğiniz araçlara yüksek meblağlı kaporalar göndermeyin.

Bütçenizi hesaplarken satın alma işlemleri sırasında, devir işlemleri, vergiler, sigortalar ve fiyata dahil olmayan daha birçok masraf çıkacağını unutmayın. Bu masraflar seçtiğiniz aracın modeli, markası ve yaşına göre değişkenlik gösterecektir.

Ruhsat bilgilerinin araç alınırken kesinlikle kontrol edilmesi gerekmektedir.  Aynı kasa araçlarda model yılı ilana 2017 girilip müşterinin ruhsata dikkatli bakmamasından dolayı 2014 model bir aracı alabilirsiniz “Sadece dikkatsizlikten oluşan bu durumla karşılaşmayın, ruhsattaki şase numarası ve motor numarasının, araçla aynı olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Doktordan veya memurdan satılık ibarelerine önem verilmemesi gerekir, “Ben şu hastanede çalışıyorum deyip doktor olmadığı halde doktor önlüğüyle sizi hastanenin bahçesine randevu verip güven oluşturan bazı dürüst olmayan uyanık satıcılara güvenip hızlı hareket edip hemen notere gitmeyin”. Başka bir örnek vermek gerekirse  dindar görünümlü (Sakallı, Sarıklı, Cübbeli) olup da hiç bir dini bilgisi olmayan dolandırıcılar tarafından karşı tarafa güven verip araçların hızlı şekilde noter satışı yapmayın. Karşı taraf kim olursa olsun mutlaka aracı kontrol etmeden satın almayın.

Ekspertiz yaptırdığınız aracı satın alana kadar alacağınız kişinin yanından ayrılmayın! Noterle anlaşmalı ekspertiz merkezleriyle çalışmaya dikkat edin. Aynı renk ,aynı plakalı biri kazalı biri orjinal olan aracı siz notere gidene kadar değiştirebilen kişilerle çok sık karşılaşmaktayız.

Yedek anahtar olmayan araç aldığınız zaman mutlaka aracın yetkili servisine gidip yedek anahtar kodunu iptal ettirmeyi unutmayın.

Araç satın alırken hiç tanımadığınız kişilerden almaktansa, Oto galerilerden araç almayı tercih edin.

Satın aldığınız ikinci el otomobilin şasisinin durumu, kazalı olup olmaması, alt taban saçları, boya kalınlığı, döşemeleri, lastiklerinin durumu ve çeşitli orijinal parçaları kontrol edilirken bunlara ek olarak otomatik şanzıman ve motorun genel görünümü satın almadan önceki dikkat edilmesi gereken noktaların başında gelir. Bir de aracı satın aldıktan sonra gözden geçirilmesi gereken parçalar vardır. Özellikle triger kayışı, fren hortumları, rot, rot başı gibi ön takım parçaları ve süspansiyon gibi bir çok parçanın kontrollerinin yapılması gerekir.

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...