Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Jaguar Arabalar İçin Yararlı Bilgiler

Jaguar Arabası Olanlar İçin Yararlı Bilgiler

V6 Diesel Motoru

V6 Diesel 2.7  motoru çok verimlidir, aslında kabine yeteri miktarda sıcak hava sağlayabilmek için yardımcı bir ısıtıcı gerektirmektedir. V6 Diesel 2.7 motorundaki yakıt basıncı 1650 bar olarak sabitlenmiştir, bu basınç tamamıyla şişirilmiş bir lastiğin basıncından 750 kat daha fazla olmaktadır.

Otomatik Isıtmalı Camlar

Ön ve arka ısıtmalı camlar ve ısıtmalı kapı aynaları, dış ortam sıcaklığı eksi bir dereceye düştüğünde otomatik olarak çalışmaya başlar. Ayrıca güç yönetim sistemi akü şarjını yeterli olduğunu gördüğü sürece sistem aktiftir

Uydu Bağlantılı Navigasyon Sistemi

Uydu bağlantılı navigasyın sistemi, yakıt azaldığında civardaki yakıt istasyonları otomatik olarak gösterilir.

ZF Şanzıman

ZF Şanzımanın elektronik beyni, sürüş stilinize yanıt vermeyi öğrenir. Spor modunda iken gaz kelebeği ve viraj alma davranışları izlenir. İstekli bir sürüş stili veya zorlu bir yol tespit edildiğinde 6. vites engellenir ve küçük vitesler daha ulaşılabilir kılınır bu şekilde vitesler arasındaki arama engellenir. Seyir modunda iken geliştirme ve yakıt tasarrufunu maksimize etmek için 6. vites devreye girer. Eğer gerekliyse sert bir frenaj dan sonra, sistem vites küçülterek optimum ivmelenmeye olanak sağlar.

R Performans

R Performans modellerinde yüksek yatay g yükü tespit edildiğinde 6 hızlı otomatik şanzıman dönemeçlerin ortasında vitesi yükseltmemek üzere programlanmıştır.

Adaptif Sabit Hız Kontrolü (ACC)

Radar-tabanlı Adaptif Sabit Hız Kontrolü (ACC) havacılık endüstrisi için geliştirilmiştir.

Jaguar Voice

JaguarVoice ile gözlerinizi bir saniye bile yoldan ayırmadan ve direksiyondan elinizi çekmeden Uydu Navigasyon Sistemini kontrol edebilir, klimayı ayarlanabilir, bir telefon görüşmesi yapabilir veya TV, Radyo, CD, Teyp kontrollerini yönetebilirsiniz.

Jaguar Anahtarlık

Jaguar anahtarlığın üzerindeki kilitleme ve kilit açma düğmelerine aynı anda basarsanız aracınızı immobilize eder ve iki aşamalı kilit açma mekanizmasını devreye sokarsınız. Yalnızca iki düğmeyi basılı tutun göstergelerin 5 saniye sonra devreye girmesini bekleyin ve sistem devre girmiştir. İşlemi geri almak için aynı eylemi tekrarlayın.

XJ Süspansiyon

XJ araçları, geleneksel çelik helezon yaylar yerine gelişmiş, kendiliğinden seviyeyi ayarlayan hava yaylı/amortisörlü üniteler kullanarak yol koşulları ne olursa olsun ideal sürüş ve kontrol dengesi sağlar. Yükseklik sensörleri bir elektronik kontrol modülüne sürekli olarak bilgi ileterek yolcu ve bagaj yükü her ne olursa olsun XJ aracın her zaman aynı seviyede düz kalmasını sağlar. Araba park edildiğinde sistem her 24 saatte bir devreye girerek aracın aynı seviyede düz kalmasını sağlar.

XKR Kaplamaları

XKR için kullanılan yüksek kalitedeki Burr Ceviz Ağacı kaplamaları kütüklerden değil 75 yaşındaki Amerikan Ceviz ağaçları üzerinde gelişen yumrulardan elde edilir. Kendine özgü zengin desenleriyle bu yumrular çıkartılır, kabaca düzleştirilerek, iyi kalitede kaplamaya dönüşmesi için İngiltere’ye gönderilir. Jaguar zanaatkarları, fasyalarda ve kapı ilavelerinde kullanılmak için bu yumruların birebir benzerleri olan kaplamaları yaparlar. Bu, mükemmel kopya deseni elde etmek için ardışık kaplama tabakalarının çevrilmesi demektir. Kaplama ve laminantlar, metal bir substratın üzerinde değişken tanelerle biriktirilir ve ısı yardımıyla birleştilir. Vernikleme işleminden sonra herbiri paketlenene ve ayrı ayrı belirtilmiş Jaguar ile eşleşinceye kadar aşamalı cilalama aşamalarından geçerler. Benzer işlem Karaağaç ve Kuşgözü Akçası için uygulanır.

Fren Diskleri

Jaguar, ürettiği araçlarda Fren Diskleri ve Üstten Çift Eksantrik (DOHC-Double Overhead Cam Shaft) kullanan ilk Üreticidir.

Tags: , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...