Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Jaguar Araçlarda Motor Üflemesi Nedir? Neden Yapar?

Jaguar Araçlarda Motor Üflemesi Nedir? Neden Yapar?

Jaguar marka araçların motoru içerisinde bulunan pistonlar, segmanlar, silindirler zaman içerisinde aşınması sonucunda motor üflemesi meydana gelmektedir. Pistonlar ile silindirler arasındaki kaçaklanmayı önleyen parçaya segman adı verilir. Yanma sonucunda oluşan gazların kartere gitmesine engel olur ve bu şekilde sistemi herhangi bir sorun oluşturmadan yönetmesini sağlar.

Zaman içerisinde silindir ile segmanlar arasında boşluk artınca sıkıştırma zamanında basınç kaybı oluşmaya başlar. Pistonların yukarı doğru hareketinde ise hava yakıt karışımını sıkıştırma yapar. Sıkışma anında aşınmış olan segmanlar motor içine hava kaçmasına ve yağ kapağından üflemeye yol açar. Bu durumda; hava yakıt karışımında azalma olur  ve motor gücü düşer.

Segmanlar ve pistonlar çok aşınmışsa kompresyon kaybı motorun çekişini düşürür ve rektifiye zamanının geldiğinin habercisidir.

Jaguar marka aracınızda motor üflemesi oluyorsa zaman kaybetmeden bir an önce servisimiz ile iletişime geçerek ileride daha büyük sorunların oluşmasına engel olabilirsiniz.

Tags: , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...