Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Kamber Nedir? Kamber Açısı ve Kamber Ayarı

Oto Bakım Servisi

Kamber Açısı Nedir?

Tekerlek merkezinin dikey eksenle yapmış olduğu açıya Kamber Açısı denir. Tekerleğe ön veya arkadan bakıldığında, tekerleğin dikey eksenle yaptığı açıdır. Dikey eksen; zemine her zaman dik olarak inen eksendir (dik çizgidir), hiç değişmez. Tekerlek merkez ekseniyse, tekerleğin pozisyonuna göre içe veya dışa doğru açı yapan, tekerleğe dik inen eksendir.

Pozitif ve Negatif Kamber Nedir?

  • Negatif Kamber Aracın tekerleklerinin üst kısmı, araç gövdesine daha yakın (daha içte), alt kısmı daha uzaksa, buna negatif kamber denir.
  • Pozitif Kamber Aracın tekerleklerinin üst kısmı, araç gövdesine daha uzak (daha dışta), alt kısmıysa daha içteyse, buna pozitif kamber denir.
  • Sıfır Kamber Aracın tekerlekleri tam olarak dik pozisyonda duruyorsa buna sıfır kamber denir. Sıfır kamber açısı, lastiklerde en az aşınmanın olduğu açıdır.

Oto Bakım Servisi

 

Kamber  Ne İşe Yarar? Kamber Açısının Faydaları Nelerdir?

Aşırı pozitif ve ya negatif kamber lastiklerde aşınmalara neden olur ve aracın yol tutuşunu bozar. Ön tekerler çok az pozitif kamber ve arka tekerleklere yine çok az negatif kamber vermek aracın yol tutuşuna olumlu yönde etki eder.

Virajlarda, merkezkaç kuvvetinin etkisiyle araçları virajın dışına doğru yığılır ve aracın arka tekerleklerinde kendiliğinden pozitif bir kamber oluşur. İşte önceden arka tekerleklere verilmiş olan negatif kamber kendiliğinden oluşan be pozitif kamberi tolere eder. Böylece aracın yol tutuşu artar.

Ön tekerleklere çok hafif pozitif kamber vermek üretici firmanın belirttiği oranda direksiyon hakimiyetini iyileştirir.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...