Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Kasko Nedir? Kasko Zorunlu mudur? Kasko Değer Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kasko Nedir? Kasko Zorunlu mudur? Kasko Değer Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kasko Nedir?

Kasko sigortası, poliçede belirtilen teminatlar ve limitler doğrultusunda aracınızı maddi ve manevi olarak güvence altına alan sigorta ürünüdür. Aracınızın çalınması, bir trafik kazasına dâhil olması ya da bir doğal afet nedeniyle zarar görmesi gibi durumlarda oluşabilecek zararlar, poliçede yer alan teminatlar doğrultusunda karşılanır. Dilerseniz ana teminatların yanı sıra araç anahtarının kaybı ya da özel eşya teminatı gibi güvenceleri de poliçenize dâhil edebilirsiniz.

Kasko Zorunlu mudur?

Hayır, kasko sigortası yaptırılması zorunlu olan bir sigorta çeşidi değildir. Fakat karşı karşıya gelebileceğiniz hasarların sigorta şirketleri tarafından karşılanabilmesi için kesinlikle yaptırmanızı önerdiğimiz bir sigorta ürünü! Sonrasında eminiz ki kendiniz için en doğru kararı vereceksiniz!

Kasko Fiyatları Ne Kadar?

Eğer aracı olan bir arkadaşınızla aynı anda kasko yaptırmaya karar verdiyseniz sizin aracınız ve arkadaşınızın aracı için belirlenen kasko ücreti değişiklik gösterebilir. Bunun nedeni poliçenize dâhil etmek istediğiniz ek teminatların, kullandığınız aracın sıfır ya da ikinci el olmasının ve aracınızın hasar geçmişinin (aracınızın hasar geçmişi yoksa hasarsızlık indirimi alabilirsiniz) yanı sıra Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRB) tarafından aylık olarak hazırlanan araç kasko değer listesi de olabilir.

Kasko Değeri Nedir?

Kasko değeri; araç marka, model ve üretim yılı doğrultusunda belirlenir ve aracınızın ortalama piyasa değerini belirtir. Yani aracın modeli, markası ve üretim yılı, aracınızın piyasa değerinde olduğu gibi kasko sigortasının fiyatını belirlemede de doğrudan etkilidir. Ayrıca kasko değer listesinin sadece kasko teklifinde değil, Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplamasında da belirleyicidir.

Kasko Değer Hesaplama Nasıl Yapılır?

Araçların değerleri piyasaya göre değişir ve aylık düzenli olarak yeni kasko değer listesi sunulmaktadır. Kasko değer sorgulama nasıl yapılır? İsterseniz Türkiye Sigorta Birliği internet sitesinden Kasko Araç Değer Listesi’ni inceleyebilir ve aracınızın kasko değerini online olarak hesaplayabilirsiniz.

Tags: , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...