Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Kızdırma (Isıtma) Bujisi Uyarısı Nedir? Neden Bozulur?

Kızdırma (Isıtma) Bujisi Uyarısı nedir?

Kızdırma (Isıtma) Bujisi Nedir?

Soğuk havalarda ilk yanma odasındaki ateşlemeyi kolaylaştırmak için kullanılan parçadır. Her silindirin kendine ait ısıtma bujisi bulunmaktadır. Motor çalıştırılmadan kısa bir süre önce kontağı açmanız ile kızdırma bujisi devreye girer ve böylece aracınız soğuk havalarda tek seferde aracınız çalışır.

Kızdırma (Isıtma) Bujisi Neden Bozulur?

Dizel motor araçlarda kontağı açtığınızda 1-3 saniye arası buji ışığının sönmesini beklemek gerekmektedir.

Kızdırma (Isıtma) bujisinin bozulmasının başlıca nedenleri şunlardır;

  • 1-3 sn bekleme süresi sık sık ihmal ediliyor ise,
  • Aracın kontağı uzun süreli açık bırakılıyor ise,
  • Zayıf akü ile uzun süreli marş basılıyor ise,

Kızdırma (ısıtma) bujisi bozulursa ne olur?

Kızdırma (ısıtma) bujisi arızası aldığınız zaman mümkün olduğunca en kısa sürede değiştirmeniz gerekmektedir. Genellikle bu parça arızalı olduğu zaman yanmıştır ve bu parçanın motor parçası ile birbirine kaynaması muhtemeldir. Kısaca özetlemek gerekirse bu parça arızalı olduğu halde aracınızı kullanmaya devam ederseniz size daha çok maddi zarara uğramanıza neden olacaktır.

Kızdırma (ısıtma) bujisi arızası nasıl anlaşılır?

Kızdırma bujisi arızası, araç gösterge panelinde yay ve gözlük karışımı, yukarıdaki resimde gösterilen şekildedir. Genelde arıza olduğunda sürekli yanıp söner.  Sıcak yaz günleri bozuk olduğunu hissetmezsiniz çok zordur. Yaz mevsiminde tek marşta yine aracınız çalışır ve anlamazsınız. Ama kış günleri bir hayli yoracaktır sizi ve birkaç marşta anca çalışacaktır. Kışın birkaç marşta anca çalışıyor ancak yazın problem yapmıyorsa yine kızdırma bujileriniz arıza demektir.

Tags: , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...