Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Manuel Şanzıman Yağı Değişir mi? Manuel Şanzıman Yağı Değişim Periyodu Nedir?

Oto Bakım Servisi


Manuel Şanzıman Yağı Değişir mi? Manuel Şanzıman Yağı Değişim Periyodu Nedir?

Manuel şanzımanların dişlileri arasında sürtünmeyi ve ısınmayı engellemesi için bir miktar yağ bulunmaktadır.  Yağın ömrü bittiğinde bu  yağ yapması gereken görevi tam olarak yerine getiremeği için sürtünme ve ısınma artarak şanzımana zarar verir. Genelde manuel şanzımanda yaşanan ses ve benzeri sorunların sebebi yüksek olasılıkla yağ olmamaktadır. Eğer şanzımana herhangi bir müdahale edilecekse şanzıman yağınıda değiştirmek uygun olacaktır. Ustaların çoğu şanzıman yağının gereksiz yere şanzıman açılarak değişitirlmemesi gerekmekte olduğu ortak görüştür. Aracınızın şanzımanında bir sorun olduğunu düşünüyorsanız servisimiz ile iletişime geçebilirsiniz.


Manuel Şanzıman Nedir?

Manuel şanzıman günümüz araçlarında en çok kullanılan şanzıman türüdür. Manuel şanzımanda vites aracı kullanan kişi tarafından elle değiştirilir. Debriyaj aksamı da manuel şanzımanda çok daha fazla kullanılmaktadır. Çünkü aracı kullanan kış tarafından elle vites değiştirilirken mutlaka öncelikle debriyaja basılmalı ve motordan tekerleklere güç iletimi kesilmelidir. Ardından vites değiştirilir ve debriyaj serbest bırakılır. Debriyaj bırakıldıktan sonra yeni vites seviyesinin ayarındaki güç seviyesi tekerleklere iletilir.

Yarı Otomatik Şanzıman Nedir?

DSG (Dual Shift Gear Box) olarak ta anılan yarı otomatik şanzıman ilk olarak yarış arabaları için üretilmeye başlanmıştır. Daha sonra yarı otomatik şanzımanların araç performansını arttırdıkları görülünce normal araçlarda da kullanılmaya başlanmıştır. Yarı otomatik şanzıman bulunduran araçlarda iki adet krank mili bulunmaktadır. Bu krank millerinden ilki 1., 3., ve 5., viteslere geçişi sağlarken diğer krank mili 2., 4., ve 6., viteslere geçişi sağlamaktadır.

Son üretilen yarı otomatik şanzımanlar ise 7. vitese kadar destek sağlamakta ve yağsız bir şekilde üretilmektedirler. Bu yüzden kuru şanzıman adını alırlar ve yağ değişimine ihtiyaç duymazlar.

Otomatik Şanzıman Nedir?

Otomatik şanzımanın çalışma prensibi, adından da anlaşılacağı üzere otomatik olarak vitesin değiştirildiği şanzıman sistemleridir. Vitesin değiştirilmesinin gerekli olduğu anlarda şanzıman ve tork konvertörü vites değiştirilmesi işini halleder.

Kullanım kolaylığı sebebiyle kısa sürede popüler olan otomatik şanzıman sistemleri, hassas bir sisitem olmaları ve çabuk arızalanmaları sebebiyle günümüzde popülerliklerini yitirmiştir.

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...