Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Motor Freni Nedir? Nasıl Yapılmaktadır?

Motor Freni Nedir? Nasıl Yapılmaktadır?

Motor Freni, vitesin kademe kademe alt devirlere düşürülmesi işlemine denilmektir. Örnek vermek gerekirse, 5. viteste giden bir aracın hızını düşürmek yada yavaşlatmak için, araç vitesini önce 4’e, ardından 3’ye düşürürüz. Bu işleme motor freni (vites küçültme) denilmektedir.

Motor Freninin olumlu katkıları olduğu kadar olumsuz katkıları da olabileceğini söylememiz gerekir. Örnek vermek gerekirse; Yüksek hızda 5. viteste giderken bir anda 3. vitese düşürmek aracın yürüyen aksamlarına özellikle da şanzımana hasar verebilir. Yine bir başka örnek de vermek gerekirse 5. viteste giderken bir anda 2. vitese düşürmek sürüş güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye sokabilir.

Motor freni (Vites Küçültme) kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında vites değiştirme işleminde ayağın debriyajdan yavaşça çekilmeli  ve özellikle de motor freni kullanmak isteyen bir sürücü özellikle karlı ve yağışlı havalarda sürüş güvenliği sağlamak için ayaklarını debriyajdan mümkün olduğunca yavaşça çekmeye özen göstermelidir. Daha önce denemediyseniz kendinizin ve çevrenizdekilerin can ve mal güvenliğini tehlikeye atmamak adına bilen birinden destek alarak uygulamanızı tavsiye ederiz.

Tags: , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...