Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Motor Yağ Soğutucusu Arızası

YAĞ SOĞUTUCU ARIZASI

Yağ Soğutucusu, yağ pompası tarafından basılan motor yağını, gövdesindeki motor soğutma suyu aracılığıyla soğutan aksama yağ soğutma sistemi denir. Motor yağı bu işlemden sonra motorun ana yağ kanallarına doğru aktarmasını sağlamaktadır.

Bazı motor çeşitlerinde, motor yağının daha iyi soğutulmasını sağlamak için yağ radyatörü tercih edilir. Çünkü alt karter hava akımı ile temas etmediği için yağ soğutma radyatörlerine ihtiyaç bulunur. Özellikle dizel motorlarda su ile soğutulan tipteki yağ soğutma radyatörleri sıklıkla kullanılır. Motor yağının radyatördeki devri, yağ pompası tarafından gerçekleştirilir. Radyatörün soğutulmasında hava veya soğutma suyu kullanılır. Çünkü ısı arttıkça yağın bileşenleri bozulma ve fonksiyonlarını yerine getirememe eğilimi gösterir. Bu sebeple ısının fazlası, soğutucu üzerinden soğutma sıvısına iletilir. Motor yapısına göre soğutucu ya motorun önünde ya da motorun yanında bulunur. Bazı araçlarda bu sistem radyatörün altına yerleştirilir. Yağ radyatörünün görevini özetlemek gerekirse, ısınmış motor yağının, yağ soğutma sisteminde soğutma suyu veya hava ile soğutulmasıdır.

Renault Yağ Soğutucusu
Renault Captur Yağ Soğutucusu

Özellikle son zamanlarda Renault marka araçlarda çok sık karşılaşılan yağ soğutucu arızası, kronik bir arıza sonucunda motor yağının motor suyuna karışmasıdır. Radyatör suyuna karışan yağ, motor yağına su karışması gibi kısa zamanda çok ciddi problemlere yol açmasa da bu ve benzeri arızalarda yağ soğutucunun bir an önce değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde motor harareti ile ilgili doğru veri alamazsınız. Ayrıca soğutma sistemindeki yağ nedeni ile borularda patlama ve çatlama gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Motor Suyu Haznesi
Yağ Soğutucu Arızalı Bir Araba

Yağ soğutucu arızası ile karşılaştığınızda, motor yağı eksilirken radyatör su seviyesi yükselir ve su haznesinin içindeki su koyu ve çamurumsu rengini alır.

Peki Motor Yağ Soğutucu Bozulursa Ne Olur?

Motor Yağsız Kalabilir, yağ soğutucularında arıza durumunda yağ kaçağı oluştuğu sıkça gözlemlenir. Bu kaçak nedeni ile yağın eksildiği fark edilmez ise motor yağı eksilmesi yada tamamen bitmesi söz konusu olabilir, bu durumda da motor yatak sarması gibi ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Soğutma suyuna Yağ Karıştırma, En sık karşılaşılan durumdur. Yağı soğutmak için motor suyunu kullanan sistemlerde, soğutucuda çatlak aşınma conta problemleri gibi arıza nedenlerinden dolayı motor suyu içerisine karışan yağ, radyatör ve hortumları sararak motor suyunun düzenli dolaşımını kısmen engeller. Ayrıca suya karışan yağ nedeni ile motor yağında da eksilme olacaktır. Ayrıca bu sorunla karşılaşmanız durumunda soğutma sistemindeki yağın mutlaka temizlenmesi gerekmektedir. Aksi taktirde daha büyük sorunlara yol açacaktır.

Motor Yağının Fazla Isınması, motor yağı soğukken daha akışkan bir halde olacak şekilde üretilmektedir. Isı arttıkça da yağ akışkanlığı azalır. Bunun nedeni motor yağının bulunduğu bölgelerde daha uzun süre yağlama yapabilmesidir. Soğukken daha akışkan olmasının nedeni de aracın kolay ve zorlanmadan çalışabilmesi açısından önemlidir. Yağ soğutucusu, yağın olması gereken referans ısı aralığında kalmasını sağladığı için bu parçada oluşan bir arıza motor yağının fazla ısınmasına bu durumda da yağlama ve aşınmaya karşı korumanın azalmasına neden olacaktır. Sonuç olarak motor daha erken sürede aşınarak Motor yağ yakması, yatak sorunları gibi arızalar çok daha erken kilometrelerde araç sahiplerinin karşısına çıkacaktır.

Yağ Dolaşımında Tıkanma, genellikle yağ soğutucu sistemleri, yağ filtresi gibi direkt olarak yağ pompası ile bağlantılı ve dolaşım kanalları üzerinde bulunur. Bu parça içerisindeki yağ akımı kısmen yada tamamen kesilmesi durumunda araçta yağ devinimi kesilecek ve yağlama duracaktır. Bu ihtimal az rastlansa da yağ pompasının açabileceği en büyük sorunlardan birisidir.

Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için belirli aralıklara motor suyunun kontrol edilmesinde büyük fayda var. Erken yapacağınız arıza tespiti arabanızın geleceği ve sağlıklı çalışabilmesi için çok büyük önem arz etmektedir. Motor yağ soğutucusu Yağlama ile ilgili sorunlara neden olduğunda yağ müşürü azalan basıncı algılayarak araç gösterge tablosunda yağ lambası yanmasına neden olacaktır. Bu lamba gösterge tablosundaki en kritik arıza ışıklarından birisidir. Söz konusu yağ lambası yandığı an aracın stop edilmesi ve KESİNLİKLE KULLANILMAYA DEVAM EDİLMEMESİ GEREKMEKTEDİR. BU DURUMLA KARŞILAŞMANIZ DURUMUNDA BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİR VE SORUNUNUZ İLE İLGİLİ 7/24 BİZDEN YARDIM TALEP EDEBİLİRSİNİZ.

Tags: , , , , , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,67. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...