Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Motor Yazılım Modifikasyonu Zararlı Mıdır?

Oto Bakım Servisi

Özellikle 2000’li yıllardan sonra otomobillerin teknik altyapıları yazılım ve elektronik detaylarla desteklenmeye başladı. Bugüne geldiğimizde ise otomobillerin teknolojik özellikleri artık uçaklarla yarışır boyutta. Güncel otomobil modellerini düşündüğünüzde her modelin yakıt ve hava karışımını hatta daha fazla kompleks işlemi idare ettiği bir beyni var. Beyin dediğimiz şey aslında bir bilgisayarın ana kartı gibi. Bu kart üzerine kodlu olan kombinasyonlar sonucunda araç ne kadar yakıt püskürteceğini o yakıta göre ne kadar havaya ihtiyaç duyacağını hesaplayarak size maksimum fayda sağlamak üzere programlı.

Her otomobil fabrikadan minimum yakıt, maksimum mesafe, minimum çevre ve gürültü kirliliği amaçlarıyla üretilip satışa sunulur. Bu amaçların en önemli örneği ise dizel motorlarda uygulanan Euro 4-5-6 gibi düzenlemeleri. Bu detaylar ışığında bilgisayar destekli programlarla otomobilinize yapılan yeni ve performans içerikli yazılımlar, aracınızın bu değerlerini değiştirir ve size daha yüksek performans alma imkanı tanır. Her yazılımın(eğer doğru yapıldıysa) otomobilinize katkısı kesinlikle vardır. Özellikle turbo veya kompresör beslemeli motora sahip olan araçlarda bu yazılımlar yüzde 15-20 arası fazladan güç almanıza yardımcı olurken, atmosferik dediğimiz versiyonlarda bu değer yüzde 10-15 arasındadır.

Bu konuyla alakalı aklınıza takılan birden fazla soru olduğunun farkındayız. Aklınıza takılan “Yazılım değiştirmek zararlı mıdır, motor ömrü azalır mı? Aracım garanti kapsamı dışına çıkar mı? Aracıma yararı ve zararı vardır?”

Ayrıca bu konu sigorta ve kasko şirketlerini de yakından ilgilendiriyor diye düşünüyor olabilirsiniz ama aracınıza yaptırmış olduğunuz yazılım kasko ve sigorta şirketlerinin hiçbir şekilde durumunu değiştirmiyor.

Yazılımı değiştirmenin zararları nelerdir?

100 bin kilometre üzeri otomobillere yapılan yazılımı önerilmiyor. Bunun sebebi, aşınma turbo ve motorda fazla olduğu için motorun kırılmasına sebep oluyor en önemlisi bu. Kilometre yüksek olduğu için beklenilen performansı karşılamıyor.

Yazılım değiştirdiğiniz aracınızın periyodik bakım sürelerininde değişeceğini unutmamakta fayda var. Periyodik bakım süresini kilometre olarak hesapladığımızı var sayarsak, 10 bin kilometre yerine yazılım işleminden sonra aracın trafikte kaldığı, motorun çalıştığı ve sabit bir şekilde gittiğini var sayarsak ki zaten hesaplanma böyle yapılmalı, bu durumda periyodik bakımlarınızı 10 bin km değil de 7-8 bin km aralığında yaptırmak motor ömrü için daha iyi olur.

Aracım garanti kapsamına çıkıyor mu?

Yetkili servis dışında yapılmış ve bunun sonucunda da motorda herhangi bir aksaklık olduysa aracınız garanti kapsamı dışında kalır.

Yetkili serviste yapılan yazılımla özel serviste ya da yazılım yapan bir şirkette yapılan yazılım arasındaki fark nedir?

Yazılımsal ve data olarak farkları yok. Kesinlikle bazı parametrelerde farklılıklar vardır ancak bunu profesyonel sürücüler bile çok zor fark eder. İki yazılım da aynı performansı ve verimi kullanıcısına genelde, sunuyor. Dışarıda yapılan yazılımın ücreti 1000 tl iken aynı yazılımı servis 2 veya 3 katı daha fazlasına yapıyor. Servis kendisi yaptığı aynı yazılıma garanti verirken yazılımı yaptığı otomobillerde de belirli kriterler arıyor. Bu kriterler kilometresi düşük olacak, beygir gücü standart olarak en üst seviyeye ulaşmış bir model olmayacak gibi.

Yazılımı değiştirmenin araca ve sürücüye yararları nelerdir?

Eskiden rodaj dediğimiz bir süre vardı. Bu süre 1500 km civarındadır. Eğer rodaj düzgün yapıldıysa aracınız daha verimli bir şekilde hareket ederdi. Şimdi ise rodaj ortadan kalktı. Yazılımda da aslında buna benzer bir durum var. Yenilenen yazılım aracınızın motorunun daha verimli çalışmasına imkan tanıyor, tabi ki normal şartlar altında.

Yazılımı yaptıran kişiler genelde gençler olarak düşünüyorsunuz ancak işin aslı böyle değil. Daha çok ticari araç kullanıcıları bu yazılım değiştirme işini tercih ediyorlar. Çünkü yakıt tüketimi düşüyor ve alt devirlerdeki performans artıyor.

 

Tags: , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...