Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Motoru boğulmuş araç nasıl çalıştırılır?

Oto Bakım Servisi

Silindirlere aşırı benzin girmesi sonucunda, hava benzin oranının bozulması ve bu sebeple motorun aracın motoru boğulur. Boğulan araç ateşlemez ve çalışmaz hale gelir. Ayrıca boğulma durumunda bujiler de ıslanır. Bu durumda bujilerinin sökülüp kurutulması gerekmektedir.

Karbüratörlü araçlarda ise boğulmuş motoru çalıştırmak için gaz pedalının sonuna kadar dip gaz ve uzun süre marşa basılarak çalıştırılır. Araç önce tekleyerek çalışacak sonra ideal rölanti devrine dönecektir. Boğulmuş karbüratörlü araç asla gaz pedalı pompalanarak çalıştırılmaz.

Araç motoru boğulduysa hiç aceleci davranmayın ve sakinleşin. Bujileri kurutabilecek ekipmanınız var ise güzelce kurutun.

Bujileri kurutacak ekipman yok ise bir gün boyunca aracı hiç çalıştırmaya çalışmayın. Kendi halinde kurusun ve diğer gün marşa basın. Birkaç seferde çalışacaktır. Çalıştıktan sonra 4-5 dakika kadar aracı iyice ısıtın ve tam kurumasını sağlayın. Aracınızın sorunu devam ediyorsa servisimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Tags: ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 3,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...