Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Oto Bakım Ürünleri Tavsiyesi

Bugünkü yazımızda aracınızı ilk günkü gibi koruyabilmeniz için öne çıkan oto bakım ürünlerini bir araya getirdik.

Çizikleri Önlemek İçin Mikrofiber Bez Kullanmaya Çalışın

Araçların dış yüzeyleri kadar iç yüzeylerinde de çizikler baş gösterebiliyor. Bu nedenle temizlik ve bakım gibi işlemler sırasında olabildiğince mikro fiber bezlerden yararlanmanızı öneririz. Çünkü pamuk ya da naylon gibi maddelerden üretilen sıradan bezlerin dokusu, kir birikmesi gibi istenmeyen sorunlara neden olabiliyor. Böyle bir durumda birikmenin olduğu noktalar ile aracın içi ya da dışı buluştuğunda çizikler meydana geliyor. Mikro fiber bezlerde ise bu durum oldukça zor gerçekleşiyor ve çiziklerin önüne geçiliyor. Böylece konsol ya da döşeme bakımı gibi işlemler kolayca gerçekleştiriliyor.

Deri Döşeme Temizliği İçin Özel Deterjanları Kullanın

Deri döşeme ve koltuk kaplamalarının temizliği sırasında yapılan en büyük hatalardan biri, klasik araç içi şampuan ya da deterjanlarını kullanmaktır. Böyle bir durumda durulama işlemi hızlı bir şekilde ya da düzgün yapılmazsa kalan şampuan artıkları, güneş ile temas ettiğinde deri üzerinde deformasyona neden olabiliyor. Deri döşeme temizliği için özel üretilen deterjanlar ve temizlik ürünleri ise şampuanlardan farklı olarak daha seyreltilmiş olarak sunuluyor.

Şişesi içerisindeyken çalkalayıp aracın döşemelerine uyguladıktan sonra yaklaşık 5 dakika beklemek ve temiz bir bezi ıslatıp deterjan artıklarından kurtulmak yeterli. Deriye yapışmadığı ve gözenekler arasına girmediği için özel üretim deterjanlar, oto bakım ürünleri arasında en güvenli tercihlerden biri olarak öne çıkıyor.

Kokuyu Önlemek İçin Araç Süpürgelerinden Yararlanın

Araçlarda koku genellikle üç nedenden kaynaklanıyor. Birincisi sigara ya da diğer tütün mamullerinin araç içerisinde kullanılması. İkincisi klimaların içerisinde yer alan filtrelerin değiştirilmemesi ya da muhtelif diğer klima arızaları. Klima arızaları ile ilgili sizin bir şey yapmanız pek mümkün değil. Bu işlemler genellikle oto klima bakım ve temizlik hizmeti veren şirketler ya da yetkili teknik servisler tarafından yapılıyor.

Üçüncü ve son neden ise kir ya da yemek artığı gibi malzemelerin araç içerisinde kalması. Bu durumda malzemelerin üzerinde küf ortaya çıkar ve araçta koku meydana gelir. Oysa evlerde kullandığımız şarjlı süpürgelere benzeyen araç içi süpürgeleri, dip ya da köşelerde kalan kir ya da artıkları temizlemenize olanak tanıyor. Böylece aracın içerisinde istenmeyen kokuların oluşması önleniyor.

Buna ek olarak oto kokuları ve parfümleri düzenli temizlik yapmıyorsanız kullanmamanızı öneririz. Çünkü oto parfüm ve koku çeşitleri, aracın iç kokusunu baskılayıp küf gibi kokuları önlüyor. Bu nedenle de kötü gidişatı fark etmenizin önüne geçiyor.

Konsol ve Torpido Parlatıcıları Fark Yaratabilir

Konsol ve torpido gözlerinin üzerinde kullanılan malzemeye uygun olarak araç temizliğinde parlatıcı kullanabilirsiniz. Ancak bu işlemi yapmadan önce konsolunuzun üzerinde yer alan materyalleri belirlemeniz gerekiyor. Çünkü pianoblack ya da kumaş gibi farklı dokular bulunabiliyor ve bunların tamamı için farklı parlatıcılar mevcuttur. Uygun olmayan parlatıcıları kullanmanız durumunda çizilme gibi sorunlar baş gösterebilir.

Hangi Motor Bakım Ürünleri Tercih Edilmeli?

Motor bakım ürünleri satın alırken özellikle otomobil üreticinizin önerdiği materyalleri kullanmaya özen gösterin. Tüm otomobil üreticileri, marka ve modele uygun olan oto bakım temizlik ürünleri markalarını belirler. Ayrıca farklı markarlardan da alışveriş yapabilmeniz için içerik ile ilgili de bilgi verir. Örneğin hangi antifriz türünü kullanmanız gerektiği ile ilgili bilgiyi görüntüleyebilirsiniz.

Bakım Setleri Yararlı mı?

“Araç içi bakım seti”, “oto cam suyu & bakım seti”, “bezler & süngerler” ya da “pasta cila seti” gibi birçok farklı oto bakım ürünü seti bulmanız mümkün. Bunlardan herhangi biri için iyi ya da kötü veya yararlı ya da zararlı dememiz doğru olmaz. Ancak örneğin mikrofiber bezleri tercih etmenizi ya da profesyonel oto bakım ürünleri satan noktaları değerlendirmenizi önerebiliriz. Ayrıca oto şampuanları gibi önemli konularda üreticinin önerdiği bileşenleri içeren markaları ya da setleri tercih etmeniz oldukça önemlidir.

Pas Sökücüler Nerede Kullanılır?

Araçların aks gibi önemli parçalarında pas görülmesi iyi bir durum değildir ve hemen en yakın yetkili teknik servise gidilmesi önerilir. Bunun dışında kaput altında ya da muhtelif alanlarda pas görünebilir. Buralarda pas sökücü sprey kullanabilirsiniz. Satın alırken aracınızın alaşımı ile uyumlu olduğundan emin olmanız yeterlidir.

Bunun dışında kapı çevrelerinde sık sık pas ile karşılaşılabiliyor. Bu durumun önüne geçebilmek için ise pas önleyicilerden yardım alabilirsiniz. Pas önleyiciler genellikle uygulandığı noktanın üzerinde 1 ay gibi uzun bir süre koruyucu bir katman oluşturuyor. Böylece bu alanlarda pas oluşmasının önüne geçilebiliyor.

Tags: , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...