Posted by Oto Bakım Servisi Genel

Partikül Filtresi Temizliği Nasıl Yapılır?

PARTİKÜL FİLTRESİ TEMİZLEME YOL VE YÖNTEMLERİ
  • Partikül filtresi temizlemenin birinci ve en klasik yol ve yönetimi, arabanızı servise götürme seçeneğidir. Oto Servisler, bilgisayar benzeri özel bir cihaz kullanarak aracınızın partikül filtresi ve motor içinde biriken tüm kurumları mükemmel bir biçimde temizler.
  •  Partikül filtresinin temizleme yöntemlerinden biri kendi kendine temizlemesidir. Peki dizel motor partikül filtresi kendi kendine temizleme yöntemi nasıldır? Arabanızı uzun bir müddet yüksek devirde gaza asılarak, filtrenin içindeki partiküller yanarak temizlenir ve bu yöntem ile aynı zamanda motor içindeki kurumlar da dışarı atar. Bu yöntem ile partikül filtreniz temizlenirken siz bile fark etmezsiniz.
  • Elektronik Kontrol ünitesi (ECU), ile dizel motor partikül filtresi temizlenir. Elektronik kontrol ünitesi (ECU), Dizel araçların tüm motor kontrolü sağlayan harika bir sistemdir. Dizel motor partikül filtresi dolduğunda ECU, farklı bir yöntemle enjeksiyon değiştirip partikül filtresi temizliği yapılabilmektedir.
  • Piyasada, partikül fitresini temizlemek için bir çok kimyasal bulunur. Bu kimyasallar genelde motorun yakıt deposuna koyulur. Bu kimyasallar yakıtla birlikte motorda yandığında çıkan gazlar partikülün içerisinde deterjan etkisi göstererek partikülün peteklerindeki kurumun çözülerek dışarı atılması sağlanır.

Partikül Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

Marka ve modele göre değişmekle birlikte yaklaşık 150 bin, 200 bin kilometrede bir dizel partikül filtresi değiştirilir. (Araç kataloğuna bakınız)

Tags: , , ,

About Author

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...